Chladné i černé novinky

25. února 2011 v 17:06 | napsalo: Malé chlupaté Stvoření |  Novinky a zajímavosti ze světa literatury
V uplynulém týdnu se toho jistě stalo na poli literárna nemálo - ale i tak pro mě není lehké zachytit kdejaký detail současné scény a tak přinesu novinku postarší a jednu velmi, velmi aktuální a hlavně - stále více čtenou a žádanou!
Právě druhou informací začnu - ze studeného Severu, samotného Švédska k nám konečně doplouvají romány od pana Stiega Larssona, v roce 2004 zesnulého novináře a spisovatele, který je ale stále známějším. Jeho slavná detektivní trilogie Milénium, sestávající z románů (chronologicky) "Muži, kteří nenávidí ženy", "Dívka, která si hrála s ohněm" a "Dívka, která kopla do vosího hnízda" se aktuálně umístili na předních příčkách bestsellerů nakladatelství Host - tento žebříček je pravidelně uveřejňován v Instinktu a já si všímám zajímavých titulů obsažených. Samo si nemohu vytvořit názor na tato díla, ale detektivní žánr se mi ve své podstatě nijak nepříčí a najdu-li si čas, určitě zkusím po díle pana Larssona sáhnout. Co vy - četli jste nějakou z uvedených knih nebo už vám ji někdo doporučil?
zdroj: http://media.novinky.cz/318/183188-top_foto1-zfjyt.jpg

Druhá novinka staršího, ale stále čerstvého data se týká vod mě přeci jen bližších a už i mnohem, mnohem známějších. Pan Edward Gorey, velice bizarní tvůrce netradičních komiksů, který žil a tvořil v Americe a nikdy se přes oceán nepodíval do Anglie, mě zaujal hned při prvním přičichnutí k jeho kresbám. Tuší a svým stylem zachycuje nápady shromážděné v jeho hlavě, která - jistojistě - byla plna tvůrčího bordelu smíseného s černým humorem. Ten já zbožňuji a když se k tomu přidá "Viktoriánský styl", který si jeho lidské postavy dokonale osvojují ač, jak jsem podotklo, na královský ostrov jeho noha nevkročila - dokonalé.
Nejen, že přirozeně sledujeme běh jednotlivých příběhů, který mnohdy začíná i končí nedokončeně a nejasně nebo absolutně nijak - doplněním jsou i mnohdy uštěpačné verše. Samo mám doma jeho poslední u nás vydanou sbírku Octárna a jiné příběhy, ve které je několik minimálně stylem provázaných příběhů a jeden surreální kresební maraton bez doprovodného textu který potvrzuje, jak výborně působí i syrově podaná, černobílá kresba od pana Goreyho. Určitě bych doporučilo knihu všem, kteří si chtějí udělat radost, láká je tajemno a představování si nezachycených momentů, umění s tuší a komiks - protože ač nepracuje toliko s textem, nebo naopak přílišně s obrázky: Octárna se nedá zařadit jinam, než do téhle kategorie - kam patří, ač se naprosto vymyká.

zdroj: http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS5KoS38_mOdxsX8togMCRhBO82rD94F8FmyuLniOVzQtqqPMXR
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama