Hostitel

25. února 2011 v 16:36 | napsala: Dragita |  Recenze knih
Jedná se o knihu od Stephenie Meyer, která je podle mého soudu daleko lepší než Sága Stmívání a já mám přímo slabost pro mimozemskou tématiku.
Dílo se zabývá invazí mimozemšťanů na Zemi. Nepopisuje však samotné obsazení, ale příběh jedné mimozemšťanky, která se usadila v těle jedné dívky a je potom lidmi zajata...

Děj se odehrává zde na Zemi. Mimozemští lupiči těl si podrobily lidstvo a zbývá už jen hrstka povstalců, kteří se snaží přežít. Vše začíná tím, že lidská dívka Melanie byla chycena na útěku a léčitelé do ní vložily novou bytost - říkají si duše. Celou knížku vypráví právě tato duše,jménem Tulačka. Tulačka je ovšem neobyčejná duše, žila totiž už na osmi planetách a dokonce i na nejstarší, proto si ji ostatní hodně váží. Pracuje jako profesorka historie, kde ostatním duším vypráví o planetách kde žila. U vidoucích květin, na Zpívajícím světě, byla i medvědem - ale ne takových jak ho známe, byly vysocí, inteligentní a jejich ruce byly tak zručné, že vytvářely celá města z ledu.

Jenže Tulačka začne slyšet nějaké hlasy, později si uvědomí, že osobnost Melanie nezmizela, ale je pořád s ní. K Tulačce je proto připojena nesympatická Hledačka, aby ji pomohla zjistit co nejvíce věcí ze vzpomínek Melanie - ta ale svou mysl brání.

Po pár měsících, kdy Melanie začne ukazovat Tulačce vzpomínky a obrazy lidí, které milovala, k nim i Tulačka začne něco cítit. Proto se rozhodne odjet je hledat. Zbaví se nepohodlné hledačky tím, že jí napovídá pohádku o tom jak by si chtěla udělat výlet do jiného města, ale neradá létá letadlem, proto pojede autem.Duše jsou totiž důvěřivé, nemají potřebu lhát, nepotřebují peníze a žijí v neustálém míru mezi sebou.

V poušti proto Tulačka s Melanií v hlavě odbočí z cesty a vydá se sama do pouště najít cestu k milovaným lidem -Jaredovi a bratrovi Jamiemu. Sleduje pohoří a snaží se najít cestu do úkrytu, kterou jí jednou Melanii ukázal strýček Jeb. Jenže nic nenajde a mále v poušti zemře na dehydrataci. Potom ji nějaký cizinec zachrání. Když se probudí, zjistí, že je to strýček Jeb a asi 8 dalších lidí, kteří na ni vrhají vražedné pohledy. Duše se totiž velice lehce odliší od lidí, mají příčnou jizvu vzadu na krku a z jejich očí se odráží stříbrné světlo.

Dovlečou ji do soustavy jeskynní, kde přebývá asi 35 lidí. Kromě Jeba ji chtějí všichni zabít. Setká se i s Jaredem ,ale jí opovrhuje, je to přece duše Tulačka a kdyby jim řekla, že Melanie je s ní, myslely by že lže a rázem by ji zabily jako nebezpečnou Hledačku(Hledači hledají lidi a dovedou je k léčitelům na přeměnu)

První dny jsou příšerné, chovají se kní jako ke zvířeti, je držena v malé jesnynní prohlubni. Nyní ji chrání Jeb a i Jared - protože stále vypadá jako Melanie, nedokáže ji zabít. Ostatní ale kdyby měli příležitost, hned by to udělali. Nejvíce ji nenávidí Kyle, několikrát se jí dokonce pokusí zabít.

Po čase, když odvelejí Jareda na dlouhý nájezd, se ujme Jeb a začne ji ukazovat jeskyně a vůbec se kní začne chovat jako k člověku, vodí ji mezi lidi aby si oni na ni zvykli. Dokonce i Ian, který ji ze začátku nemusel, jí začal dělat osobní stráž. A opravdu se to povede, po týdnech už nikdo vyděšeně nebo vražedně nekouká, všichni se začínají chovat normálně. Tulačku pojmenujou jménem Wanda(ze zkr.Wanderer-tulačka) a ona se začne zapojovat do každodenních prací - peče chleba, sklízí úrodu. Dokonce se setká s Jamiem a on si ji oblíbí.

Jenže jak se Jared vrátí, je zase poprask, nejraději by ji viděl mrtvou, ale Jamie se za ni postaví a Jared nemá šanci ji něco udělat. Ale Kyle pořád vrhá nenávistné pohledy. Ian je pořád s Wandou, pomáhá jí s čímkoliv a časem se do ní zamiluje. Jenže Wandu, která je ovlivněna Melaniími city přitahuje pořád jen Jared.

Nakonec jejími ochránci se stanou nejen Jared, ale ještě pár dalších lidí, ze kterých se stanou její přátelé.Život v jeskynní ch plyne dál dokud Jamie neonemocní a oni nemají léky. Wanda se nabídne, že je sežene u léčitelů, protože ji jako duši podezřívat nebudou. Ale ostatním se to nelíbí - mají strach, že by prozradila jejich polohu. Jared ji ale večer propašuje ven a spolu seženou tolik léků, že jim to vydrží na hodně dlouho - léky od duší mají zvláštní názvy Zahojení, Uhlazení, Vyčištění...sle fungují okamžitě.

Od této doby je Wanda funkčním členem této společnosti. Jenže ona není štastná, trápí ji myšlenky, že by měla Melanii vrátit tělo, cítí se jako zloděj. zatímco přemýšlí, chodí ven akce, baví se s Ianem a Jaredem jako by nic. Ale přesto se rozhodne, že hcce raději umřít a vrátit Melanii tělo. Ianovi to neřekne, během času s edo něj také zakoukala. Ale Jared s tím nadšeně souhlasí. Bohužel jen Doktor ví, že chce aby po jejích vyjmutí umřela. Ukáže jim jak bezbolestně odstranit duši od hostitele bez poškození obou.

V den D se rozloučí, ale Ian to zjistí a nechce ji pustit. Ona se však vyplíží ven do noci za doktorem, který už je na vše připravený.Naposledy se nadechce uspávajícího plynu a navždy usne.

Jenže to by nebyl správný román kdyby umřela. Po pár týdnech se probudí v jiném těle, Jeb a ostatní jí totiž sehnali jiné tělo, které by ji přesně vystihovalo. Řekli jí, že po odejmutí předchozí duše se už původní majitelka těla nevrátila (protože jakmile je duše v hostiteli jeho mysl zanikne a už se nevrátí- až na vyjímky), takže toto tělo bude těď patřit jen jí. Wanda se konečně dá dohromady s Ianem a společně žijí v jesnynních.

Ano kniha má dobrý konec, ale přesto je plná napětí, nenávist i láska tam jdou přímo cítit. Proto upozorňuji, knížka může být silně návyková, začtete se a povinnosti jdou náhle stranou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 PrincesS Nikkol PrincesS Nikkol | Web | 25. února 2011 v 17:29 | Reagovat

Skvělá rezence :). Hostitel je hodně napínavý, prostě jsem se od ní nedokázala odtrhnout ;D.

2 Alissa Alissa | Web | 27. března 2011 v 12:52 | Reagovat

Meyerová má slabost pro emotivní vyprávění, v jejích textech se to hemží uchváceným obdivováním a unesenými povzdechy. Sem, narozdíl od Twilight ságy, se to docela hodí, protože pro Poutnici jsou to nové, neznámé pocity, ilustrují její poznávání života na Zemi.
Neuvěřila bych, že to někdy řeknu (já, která miluju Hugovy Bídníky), ale - celý příběh je trochu rozvleklý. Meyerová si dala záležet na popisech, celý příběh jsem před sebou viděla jako film, ale trochu se z něj tím vytratila dynamika.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama