J.R.R Tolkien, Silmarilion

25. února 2011 v 17:17 | napsala: Dragita |  Recenze knih
Tato kniha mě zaujala především protože miluji cokoliv co se týká Středozemě a Pána Prstenů vůbec. Zde se jedná o mýty a legendy. Rok mi ležela v knihovně, než jsem ji konečně vzala do ruky a začetla se. A mohu říct, pokud jste trpěliví čtenáři, mohu Vám ji vřele doporučit. Je úžasná.


V knize se dozvíte skoro všechny informace, které jste chtěli vědět, jak byla stvořena Středozemně (patřící k zemím Ardy), jak byli stvořeni Prvorození Elfové bohem Iluvatarem, a Druhorození nástupci Lidé.

Svět totiž vznikl zpěvem Ainur (což jsou zde snad něco jako andělé) společně s Iluvatarem. Ty Ainur, které chtěli na Ardě zůstat se staly Valar.

Zem byla ze začátku ve tmě a jen v zemi za Mořem ve Valinoru svítily stromy Valar.

Jenže jeden z Valar, chtěl mít větší moc, ovládat ostatní. Jmenoval se Melkor a později byl nazývám Temným pánem Morgothem, jež zkazil jednu z Mayia(něco jako duchové, kteří Valar pomáhaly na světě) Saurona. Sídlil daleko na severu Středozemě v Angbandu. To on stvořil skřety, draky a další potvory.


Potom se probudili Elfové na západě a s touhou v srdci putovali na východ, do Blažené země Valar. Někteří se opozdili, někteří zůstali, a tak došlo k prvnímu rozdělení Elfů. (Elfové se nazývali Qendi.)

Elfové kteří putovali, se nazývali Eldar a ti co zůstali Avari.

Eldar se dále rozdělili podle toho jak se cestou zdrželi na - Vanyar, Noldor a Teleri.


Eflové zvaní Noldor, dorazili k břehům Valinoru, Blažené země. A právě jeden z Noldor Fëanor, stvořil tři Silmarily. Ukrývaly v sobě světlo stromů Valar, než je zničil závistivý Morgoth.


Potom vyšlo slunce i měsíc a povstali lidé.

Kniha barvitě líčí příběhy lidí a elfů, kteří v historii mnoho znamenali. Fëanorových synů, na nichž ležela sudba Silmarilů, jež Morgoth ukradl. Finroda Felagunda, Velekrále Elfů, Berena a Lúthien Tínuviel, Melian a Thingola, Húrina a jeho dětí, Elronda, Galadriel.

I když je kniha velmi popisná a má větvené rodokmeny, plus každý hrdiná má aspoň čtyři jména za život, podle toho co vykonal, nebo jestli je prokletý, jsou všechny jejich příběhy jsou velmi zajímavé, hlavně se mi líbil příběh Túrina Turamabara(nebo-li Černého meče), který skolil Prvního z draků Glaudrunga. (a bohužel zjistil, že má za ženu vlastní sestru Níniel)


Silmarilion má tři části - první je o stvoření světa a Silmarilech

- druhá je o pádu Númenoru -což byli ze začátku silní a vážení lidé, kterým Valar dali novou zemi jen pro ně. Ale zkazil je Sauron, který si hrál na milého a moudrého rádce.


- třetí je o prstenech moci - o tom jak Sauron začínal, jeho moc rostla a o prstenech, které nechal vyrobit aby všechny bytosti na zemi mohl ovládal. Sídlil ve věži Barad-úr.


Kniha má celkem 352 stran - já vlastním vydání bez obrázků.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 5. března 2011 v 15:19 | Reagovat

Klobouk dolů před autorkou recenze, protože psát recenzi na Silmarillion je téměř nemožné.
Pro mě bylo docela těžké číst tuto knihu, ale časem mě světy elfů i lidí pohltily. Některé příběhy mi připomínaly legendy a připadalo mi, že se skutečně staly. Je to jako kniha pověstí, kde na každém šprochu kapky trochu, neboli - může se v nich skrývat zrnko pravdy.
Silmarillion není lehké čtení, ale po přečtení si člověk odnese pocit neskutečného zážitku.

2 numero-un numero-un | Web | 7. března 2011 v 11:48 | Reagovat

v tom s tebou musím souhlasit, když se do toho člověk začte, tak to stojí za to;)

3 Dragita Dragita | Web | 7. března 2011 v 12:04 | Reagovat

[2]: oj já se neodhlásila :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama