O dkaz řecké literatury

27. března 2011 v 19:31 | napsal:Dubiouscat |  Historické literární okénko
V mém prvním příspěvku pro literární časopis Numero-un jsem se zabývala antickou literaturou, a bude tomu tak i v tomto článku.( Jásejte!) Ještě jsme totiž neprobrali attickou tragedii!

Řečtí mužové měli sice plné ruce práce s válkami , ale v dobách, kdy nepřicházeli o životy a neztráceli čas filosofickými řečmi si zašli do amphitheatru, aby se pořádně pobavili. A jak jinak než tragédií? Řecké drama se vyvinulo z her na oslavu boha Dionýsa, bylo propojeno též s tancem a zpěvem, takže se vlastně jednalo o takový antický muzikál.

Původně drama nevypadalo tak, jak ho známe teď- především v něm vystupovali pouze muži. A to i v případě, že se jednalo o kusy jako je Médea či Ifigenie v Tauridě. Postačilo pár masek a herci mohli v klidu hrát! No, herci... Zpočátku se jednalo spíše o jednu osobu vedoucí dlouhý monolog. Attické drama totiž nebylo o charakteristice postav a jejich příběhu, šlo více o to, jak ona osoba přemýšlí. Často se do nich promítaly klasické mýty a například řecko-perské války.
Oblíbené byly také soutěže zakomponované do her a navíc- v té době se nestalo, že by autor napsal jen jedno dílo. Každý musel povinně napsat díla čtyři- tři tragedie a jednu satiru. ( A byl oto dlouhé, moc dlouhé!)

Attická tragédie je tedy dramatem myšlenek vyjadřující Homérské poznání. V praxi to vypadalo asi takto- bohové se pohádají a následně ovlivňují hlavní hrdiny. Hlavní hrdinové v této době směřují k individualitě- jejich svoboda jim přináší osobní zodpovědnost a proto se z lidského života stává jedno velké utrpení. Žádný jejich čin nemůže existovat samostatně, protože vše souvisí se společností a jejich rodinou, za kterou jsou zodopovědní. Máte pocit, že této charakteristice příliš nerozumíte? Je tedy patrně čas, abych zmínila nějaké konkrétní dílo!

Jistě vám z hodin literatury v hlavě utkvěla jména slavných autorů triologií z 5. století BC- Aischylos, Sofoklés či Euripidés psali v podstatě o tom samém, ale každý trochu jinak. Většina jejich děl se nedochovala (bohuže/bohudík?) , ale některá si můžeme přečíst i dnes. A já to udělala. Dámy a pánové- Král Oidipus!

Oidipus, není to podivné jméno? Možná si říkáte, že v Řecku to je normální, ale v tomto případě se král nejmenuje Oidipus náhodou. Je to složenia slov oi- di-pus, což v překladu znamená "nateklé nohy". Ještě pořád vám to příjde divné?
Pak vám tedy ve zkratce připomenu, oč jde- Králi Laiovi se narodil syn, jenž jej má podle věštby zabít a vzít si svou vlastní matku. To se mu samozřejmě nelíbí a tak se jej rozhodne zbavit. Věnuje jen jenomu z poslů, aby jej odnesl na Kitharióna propíchnul mu nohy. Jak už to tak bývá, poslovi se dítka zželelo a proto jej předal poslu z Korintského království a milý Oidipus se tak infiltroval do korintské královské rodiny. Jednoho dne se v opilosti dozvídá, že existuje věštba, podle které má zabít svého otce a protože netuší, že je vlastně adoptovaný, rozhodne se odejít. A co se nestane! Na své cestě se setká s tulákem, kterého zabije, a čistou náhodou to byl jeho biologický otec, Thébský král.
Oidipus osvobodí Thébský lid od zlé Sfingy,která jej již léta sužuje. Jako jediný je totiž schopný odpovědět na její otázku, ještě aby ne, vždyť odpověď je v jeho jméně- dipus- dvojnožec!
Šťastný lid jej hned jmenuje králem, věnují mu za manželku Iókaistu, jeho vlastní matku, s kterou pak zplodí pár dítek..
Jistě víte, jakto bylo dál- Iókaista se oběsila, Oidipus se oslepil její sponkou a stal se poutníkem. A jeho děti? Jak bylo krásně zmíněno v českém sitcomu zvaném Comeback-Polyneikos a Theoklés se navzájem zabijí,a Antigona jednoho z nich zahrabe a poté je kvůlitomu zazděna... Ano milé děti, takto vypadá zodpovědnost za rodinu v praxi!

Baví vás ještě Řecko, nebo chcete vědět něco nového o modernější literatuře? Pište do komentářů...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Atyiya Atyiya | Web | 29. března 2011 v 17:34 | Reagovat

Není nad pořádnou tragédii, ty měly aspoň hlavu a patu, narozdíl od jiných bezduchých děl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama