Recenze na knihu: A je čas zabíjet, John Grisham

2. dubna 2011 v 0:15 | napsal: Le fille Ash |  Á partire
Toto je druhý článek do Á partire! Děkujeme!

Román ... A je čas zabíjet je prvotinou Johna Grishama, která nás zavádí do malého městečka na americkém jihu, kde dojde ke znásilnění desetileté holčičky. Její otec bere spravedlnost do svých rukou a oba pachatele zastřelí. Soudní proces, který následuje, rozvíří klidnou hladinu života v městečku, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory.

Tolik anotace, která je celkem trefná - jen v podstatě nevystihuje rozsah a velikost celého příběhu - černošská holčička je nejen znásilněna, ale opakovaně znásilněna, dobita do krve a přežije i pokus o zabití - kdy ji dva mladí zfetovaní mladíci nakonec vyhodí z dodávky do příkopu ve víře, že děvče tohle nepřežije.
Malou zmlácenou a svázanou Tonyu najdou na silnici černošští rybáři, kteří se vrací z rybaření - Tonya se brzy ocitá v nemocnici a je ve vážném ohrožení života. Předtím však stačí popsat dva bělochy a auto, ve kterém ji vezli - šerif Ozzie okamžitě ví, o koho jde, a dva provinilce zatýká.

Násilníci jsou obžalovaní, ale než se věci dostanou dál, zakročí otec malé Tonyi - Carl Lee, do této chvíle normální a slušný člověk, který se staral o svoji rodinu a o svoji práci. Carl Lee získá od starého známého zbraň, počká si u soudu a ty dva zastřelí. Při přestřelce je bohužel raněn i doprod odsouzenců - pomocník šerifa Looney.

Carl Lee je okamžitě vzat do vazby a jeho případu se ujímá mladý advokát Jake Brigance. Je mu jasné, že případ je vážný - i když morálně byl Carl Lee v právu, porušil zákon - vzal spravedlnost do vlastních rukou. Hrozí nebezpečí vytvoření precedentu. K dovršení komplikací je Carl Lee Hailey černoch, což na americkém jihu není maličkost. Jake zná Carla jako slušného člověka - tento případ jej navíc může vynést na vlně popularity a pokud dosáhne osvobození pro svého klienta, jeho jméno se zviditelní a stane se známým advokátem.

Od té chvíle se vytváří ve městě dva tábory - lidé kteří mu fandí a lidé kteří by ho nějraději viděli v plynové komoře. Přichází další problémy - rodiny zastřelených mladíků kontaktují Ku Klux Klan, který vstupuje na scénu se svými pověstnými hrozbami a začíná ohrožovat nejen rodinu advokáta Jakea, ale i vybrané porotce...

Můj osobní dojem je rozporuplný - román se čte jedním dechem, je výborně napsaný, dokonce chápu i pohnutky otce malé Tanyi - už pěkných několik let se řeší toto morální dilema. Obecně je pravda, že zákon nemá nikdo brát do vlastních rukou, od toho jsou tu soudy... jenže po pravdě řečeno, kolik soudních rozsudků bylo spravedlivých, nebo aspoň přiměřených? Toto je skutečnost, kterou vidíme v současné době i u nás, nejen na fiktivním americkém jihu.
Dál mi trochu vadily charaktery advokátů, ale to je asi v pořádku, ukazuje to možnou uvěřitelnost. Jack je schopný pro svého klienta i trochu podvádět, ale dělá to v rámci možností - potřebuje aspoň chabý logický a přijatelný argument pro porotu, aby jeho klienta zprostila obvinění. Zkouší tedy starý, známý, obehraný a působivý trik - uhrát to na dočasnou nepříčetnost klienta. Jak říká svému klientovi - porota se musí něčeho chytit, musí mít aspoň jeden přijatelný motiv.
Do děje procesu se zapojují i média, televize i noviny, organizují se pochody na podporu osvobození Carla Lee, organizují se pochody Ku Klux Klanu. V Klanu je informátor, který občas dá včasnou výstrahu Jakeovi nebo šerifovu - tento informátor je na konci Klanem zachycen, odsouzen a usmrcen. Trochu brutální konec jednoho neznámého člověka - kterému kdysi Jake pomohl s případem - slušného člověka, který chtěl zmírnit násilí páchaném Klanem a který byl jako poslední mrtvý v celém případu zcela zapomenut. Na mě působil stejně šokujícím dojmem jako počáteční znásilnění malé holčičky....

Rozhodně je tato kniha skvěle čtivá a člověk lehce propadne dějovému napětí. Vnímavý člověk se dokáže vcítit do mnoha postav tohoto románu... Skvělá kniha.

Hodnocení: 70% na mém osobním žebříčku.

zzz - a je čas zabíjet.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama