Krajina s jednorožcem - Luisa Nováková

24. září 2011 v 11:28 | autor: Jehane |  Á partire
Den se dnem se sešel. Pravda, že od posledního článku v Á partire uběhla nějaká doba, ale to nevadí. Dnes tu máme další. Děkujeme za něj Jehane z blogu outy-jehane.blog.cz.

***

Krajina s jednorožcem je román z prostředí králů a královen, rytířů, vojevodů, krásných a vznešených dam, ale také lidí prostých a chudých. Děj je zasazen do prostředí středověkých poválečných zemí. Lidé se stále ještě vzpamatovávají z vleklé války mezi dvěma zeměmi Rozemskem a Trynem a probíhají všemožné snahy o znovunastolení pořádku a pevného řádu.
V příběhu se odehrává několik dějových linií. Hlavní příběh nám vypráví o králi Latydarovi, který to v životě nemá jednoduché především vinou svého vlastního otce, jenž mu nedůvěřoval a často jej veřejně ponižoval. Musí se vypořádat s pocitem méněcennosti a s tím, že si spousta lidí myslí, že svůj úkol není schopen zvládnout. Postupně, hlavně za přispění své ženy, která jej v mnoha ohledech mírní i povzbuzuje, dává celému království najevo, jak hluboce se zmýlili. Přestože zlí jazykové nepřestávají tvrdit, jak málo pěstuje vladařskou vážnost, jak je jiný než předchozí králové a v neposlední řadě jak málo se podobá svému otci, nakonec všem ukazuje, že v ani nejmenším neměli pravdu, a že dokáže být dobrým vladařem, ne-li ještě lepším, než jeho otec.
Další část vyprávění nám ukazuje život Latydarových nejbližších. Je to trynská správkyně Veljana Nobarova, která se měla stát ženou Latydarova staršího bratra Vihora. Nakonec se i přes smrt svého snoubence stala Latydarovi sestrou. Dokáže se zbavit jednotvárnosti, smutku a chmur, do kterých se uzavřela před bolestí a před světem? Dále příběh Latydarovy bývalé snoubenky, kněžny Terži Zalatovy, kterou králi pár dní před svatbou odvede jeho vojevoda a nejbližší přítel Kierys z Orlaku. Získá Kierys zpět důvěru a přátelství svého krále?
Posední částí děje, který prolíná celý román, je příběh Rozemského vladaře Dharida z rodu Nyr. Po skončení války, kdy se vedou dohady o tom, kdo usedne na uprázdněný trůn, jej jeho nejbližší přesvědčí, že jako vzdálený příbuzný Karai-Dharova rodu by se měl o trůn a s ním o ruku dědičky Charin Zary ucházet. Karai-Dhar nynějšímu vladaři za války nechal povraždit rodinu, a proto Dharid vidí v jeho dceři ztělesněné zlo a krutě ji za to trestá ztrátou svobody. Stejně tak krutě však svým chováním trestá sebe. Je vůbec naděje, že by tito dva k sobě našli cestu? Osvobodí se od nenávisti, která je oba svazuje?
O těchto složitých vztazích vypráví román Krajina s jednorožcem. Autorka v něm dokázala brilantně vylíčit nejniternější rozpoložení mysli každého hrdiny, jeho klady i zápory. Žádná z postav není vyloženě bílá ani vyloženě černá, na každém se najde něco z široké škály šedých odstínů. Postavy ožívají tak přesvědčivě, že se mi po přečtení knihy ani nechtělo věřit, že skutečně neexistovaly. Příroda je zde vykreslena tak nádherně, že můžete zaslechnout zpěv ptáků, zurčení potůčků, ševelení listí v korunách stromů, ucítíte vůni popisovaných květin a budete si připadat, jako byste tudy opravdu procházeli a dotýkali se mechu na kmenech stromů. V knize se objevují také prvky historického románu, dále prvky fantastické a mýtické, jako například již v názvu zmiňovaný jednorožec, bezejmenné bytosti, jimž nevládnou zákony lidí, či měsíc v novoluní, který dokáže splnit každou pod ním pronesenou kletbu. Děj je napsán velice příjemným poetickým jazykem s nejedním přirovnáním, které vás hned na první pohled ohromí svou krásou a vynalézavostí. Je to román plný naděje a lásky stejně jako zoufalství a krutosti. Příběh o cti a hrdosti, pýše a pokoře, milosrdenství, odpuštění a spravedlivé odplatě. A pokud budete dobře poslouchat, možná nakonec uslyšíte zpívat jednorožce ...

Jehane O´Tee
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama