Od každého trochu dáme, vývar z toho uděláme!

8. října 2011 v 15:42 | autor: Le fille Ash |  Knihovna
Po dlouhé době opět otevíráme rubriku Knihovna. Tak, jako v minulém článku, i dnes vám představím několik knih, (naneštěstí ne pět, ale pouze čtyři..) které stojí za to znát. (Alespoň tedy, dle mého názoru). A aby to mělo trochu nějaké přesnější uspořádání, tak to vezmeme podle žánru.

Pouští a prérií, Karel May

Je tu někdo, kdo by neznal Vinnetoua? Doufám, že ne. Život mu vdechl právě německý spisovatel Karel May. Ještě před tím však napsal knihu s názvem: Pouští a prérií. Ta obsahuje několik krátkých i mírně delších povídek, odehrávajících se v 60. - 70. letech předminulého století. Dějištěm jsou hlavně Sahara, Španělsko, USA a povodí Nilu a Tigridu. V povídkách se ještě nesetkáme, i když se tam párkrát mihnou, s Mayovými nejznámějšími postavami, ale i tak nabízí tato kniha napínavé a příjemné čtení.

Hobit, J.R.R. Tolkien

O Tolkienově trilogii Pán prstenů určitě víte. Ale jestlipak také znáte příběh, který tomu všemu ještě předcházel? Tedy ten, který zažil a pak sepsal jako There and back again [Tam a zase zpátky] hobit Bilbo Pytlík. Ano, přesně tento příběh si můžete přečíst v překrásně napsané knize, Hobit. Barvité líčení cesty a celého děje je Tolkienovi vlastní, ale v Hobitovi snad ještě krásnější a zajímavější, než v jeho "trilogickém" pokračování.

Rozmarné léto, Vladislav Vančura

Že nejste příznivcem ani dobrodružné, ani fantasy četby? Dobře, tak co něco z jiného soudku... co takhle českou klasiku, Rozmarné léto. "Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným," pravil Antonín Důra ve Vančurově knize plné humoru a ponaučení, která by také rozhodně neměla chybět na vašem seznamu přečtených knih. Rozmarné léto není dlouhou knihou, ale i na těch několika málo stránkách můžete najít velmi příjemné čtení.

Dobře, o těch knihách výše se nedá říci, že by byly odpočinkovou četbou. Všechny jsou jistým způsobem náročnější... takže teď něco oddechového. Co vy na to?

Tohle by se zvěrolékaři stát nemělo, James Herriot

Neškodné, milé a krásně napsané příběhy jednoho skutečného zvěrolekáře, který měl mimo svůj hlavní obor, zálibu také ve psaní. Jeho život byl velmi pestrý a příhody, které se mu při jeho práci s farmáři na Anglickém venkově staly, rozhodně nebyly šedé a nudné. Ba právě naopak. Ale o tom už se můžete přesvědčit sami v knize nazvané: Tohle by se zvěrolékaři stát nemělo, kde všechny jeho zážitky najdte pěkně pohromadě.

Tak. Čtyři knihy, tři odlišné (nebo, možná i čtyři) žánry. Doufám, že alespoň s jednou knihou jsem se vám strefila do "gusta". Já je přečetla všechny a všechny, do jedné, vám s klidným srdcem doporučuji!
Takže, pokud po nějaké sáhnete, přeji vám tímto příjemné čtení!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 9. října 2011 v 12:18 | Reagovat

Přečetl jsem všechny už dávno.

2 Vendy Vendy | Web | 28. února 2012 v 10:00 | Reagovat

Rozmarné léto jsem nečetla (docela ostudné!) ale ostatní ano... a ke všem mám velice příznivý vztah, řekla bych kladný!
Zkrátka, ty knížky se mi líbí a basta.
Zejména Herriot, dá se číst pořád a opakovaně! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama