Afterdark, Haruki Murakami

26. února 2012 v 16:34 | autor: Lady Diabolus |  Recenze knih
Název: Afterdark
Autor: Haruki Murakami

Děj se rozděluje na dvě dějové linie. Hrdinkou té první se stává Mari Asai, mladá dívka, která sama sedí v baru Denny's a čte. Znenadání se tam objeví student a hráč na trombon Takahaši, který Mari zná z doby, kdy byli on, Mari, její sestra Eri a ještě jeden chlapec na prázdninách u bazénu. Začnou spolu mluvit, hlavně o minulosti. Pak Takahaši odejde a Mari zůstane zase sama. Jenže tím příběh nekončí, naopak teprve začíná. Do Denny's vrthne majitelka lovehotelu, hotelu na jednu noc pro páry nebo muže a prostitutky, a požádá Mari o překlad. Je o ní totiž známo, že mluví častěji čínsky než japonsky. Ta se tedy vydává na pomoc mladá čínské prostitutce. Zjistí, že byla brutálně zbita svým klientem, který zjistil, že má mensces. Majitelka lovehotelu se zatím s pomocí kamerového systému, který instaloval Takahaši, zmocní fotky onoho muže. Čínská prostitutka je už pryč, ale majitelce nic nebrání v tom, aby je znovu zavolala a fotku jim předala. Neznámému pachateli zvoní umíráček a tak se Mari vrací zpátky. Další děj je vpodstatě jen rozhovor mezi Takahašim, který jí opět zastihne v Denny's, a Mari. Poté se Mari a Takahaši loučí u vlaku, student dává Mari své telefonní číslo.
Ale to ještě není konec, nyní je na řadě linie číslo dva. V pokoji spí sama a ve tmě Eri Asai. Už víme, že před dvěma měsíci řekla, že si jde "zdřímnout" a od té doby skoro pořád spí a ne a ne se vzbudit. V pokoji poblikává televize, která, jak později zjišťujeme, je vypojená z elektřiny a s postupem času vtáhne Eri dovnitř. Ta se na druhém konci obrazovky probudí a pokouší se dostat ven. Už úplný konec probíhá tak, že Mari přijela domů a našla svou sestru, jak spí ve své posteli. Po rozhovoru s Takahašim se odhodlá a lehne si vedle ní, společně pak spí.

Číst jsem to začala poněkud zdráhavě, protože všude jinda na internetu najdete několik špatných recenzí, které jsou vpodstatě o tom, že pointa je slabá. Ano, i já mám co říct - zápletka není vyřešena, stále je v podobě spící Eri, ale tato kniha má neskutečnou atmosféru a přiznám se, že jsem jí přečetla ani ne za hodinu. Má sto padesát stran, ale podle mě je to neobyčejně silná četba. Nicméně, je to druhý japonský autor (a jediný živý), kterého jsem četla. Je možné, že jiné knihy tohoto nebo jiného japonského autora jsou mnohem lepší.

Mohla bych ještě něco říct o stylu, že? I v tomto ohledu mě kniha nadchla. Znáte snad takovou, kterou autor napsal v první osobě množného čísla. Já teď prvního. Je zde velmi mnoho přímé řeči, která je většinou v nespisovném tvaru.

Body 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fée Fée | Web | 6. května 2012 v 10:15 | Reagovat

V recenzi by mělo být upozornění, že obsahuje spoilery, ještě že už jsem Afterdark četla!

Haruki Murakami je můj nejoblíbenější spisovatel a nejraději mám právě Afterdark a ještě Sputnik, má láska, ale to jsou podle mnohých jeho nejslabší knížky. Určitě si od něj přečti ještě něco, mohlo by se ti líbit třeba Na jih od hranic, na západ od slunce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama