Jaroslav Seifert

13. března 2012 v 14:06 | autor: Iwein |  Životopisy slavných spisovatelů
Představitel Proletářské poezie a Poetismu.

Český básník, spisovatel, novinář a překladatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu, se narodil 23. září 1901 v Praze - Žižkov v chudé dělnické rodině. Studoval na dvou gymnáziích, avšak ani jedno kvůli vysoké absenci nedokončil. V roce 1921 se rozhodl pro práci žurnalisty.

Byl zakládajícím členem Devětsilu, což byla skupina českých avantgardních umělců, která vznikla v roce 1920. Hned rok na to vydal svou první básnickou sbírku Město v slzách, a v témže roce vstoupil do Komunistické strany Československa.
V březnu 1929 byl však spolu se šesti dalšími předními komunistickými spisovateli z KSČ vyloučen, protože podepsali tzv. "Manifest sedmi", kterým protestovali proti bolševizaci ve vedení strany. Na rozdíl od některých z nich se do strany nikdy nevrátil. Místo toho vstoupil do Československé sociálně demokratické strany dělnické. Svůj negativní názor na komunistickou stranu několikrát veřejně přiznal.

Osobně se politicky účastnil Pražského jara a za své aktivity byl po druhé světové válce přinucen stáhnout se do ústraní a svá díla nesměl vydávat. Stal se z něj tzv. "umlčovaný básník".
Ve svých 48 letech zcela zanechal žurnalistiky a začal se naplno věnovat poezii. V roce 1984 mu byla udělena, jako prvnímu českému spisovateli, Nobelova cena za literaturu, kterou za něj, kvůli špatnému zdravotnímu stavu, převzala jeho dcera. I když to byl úžasný úspěch, v médiích, ovládané tehdejším režimem, o tom padla jen malá zmínka.
Jaroslav Seifert umírá počátkem roku 1986 a místem jeho posledního odpočinku jsou Kralupy nad Vltavou, odkud pocházeli jeho prarodiče z matčiny strany.

DÍLO:
Jeho začátky v literatuře jsou silně ovlivněny životem v dělnické čtvrti Žižkov. Krása jeho díla spočívá především v jednoduchosti, upřímnosti a umělecké přesvědčivosti.
Mezi nejznámější sbírky patří:
Město v slzách
Samá láska
Na vlnách TSF
Zhasněte světla
Vějíř Boženy Němcové
Kamenný most

Osobní blog autora: http://iwein-world.blog.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama