Literatura v době válek husitských

29. dubna 2012 v 15:00 | Micha K. |  Historické literární okénko
Jistě všichni znají pozadí této doby, ale pro jistotu ho připomenu.
Roku 1402 začíná v Betlémské kapli kázat jeden církevní reformátor, Mistr Jan Hus. Prezentuje zde myšlenky o nápravě církve a získává si tím přízeň obyvatelstva (- často zmiňovaná je kritika odpustků a poměrů v církvi). Církev si nemohla nevšimnout toho, jak sílí sympatie k němu. Byla to pro ně veliká hrozba. Nikdy se nikomu nelíbí, když proti němu vystoupí někdo jiný a tím mu snižuje vliv na nějakou část obyvatel. Tedy i tady se s tím církev pokusila něco udělat. Pozvala Husa na církevní koncil do německé Kostnice, kde měl obhájit své učení. Ve skutečnosti to byla ale lest. Chtěli, aby učení Hus odvolal. Když tak neučinil, byl upálen na hranici (1415), což mohli udělat díky tomu, že na něj o tři roky dříve byla uvalena klatba.

Hus sice nebyl jediný kazatel o reformách církve, (Je jich zde spousta před ním, ale i po něm. Známí jsou například i Jeroným Pražský a Jakoubek ze Stříbra.), ani jediný upálený, ale byl nejznámější z naší země. (Na začátku všeho je John Wyclif z Angie). Jeho smrt konečně vyburcovala lid. Jeho učení se začalo šířit ještě rychleji. Husovi stoupenci si začínají říkat Kališníci (kalich je symbol přijímání podobojí - tedy Krev i Tělo Kristovo), později se jim ale říká Husité.

V duchu válek (1419 - 1436) samozřejmě začíná vznikat i literatura, kde je hojně rozebíráno křesťanství a víra. Rozvíjí se převážně písně, které doprovází ne jednu bitvu. Tady stojí za zmínku píseň Ktož jsú boží bojovníci, která je součástí Jistebnického kancionálu. Například v bitvě u Domažlic protivníci husitů (tedy ti, co je chtěli potlačit) vezmou do zaječích, jen co uslyší odhodlaný zpěv.
(Tato píseň je dnes opět velice známá. O to se postaral například Daniel Landa. Některá slova jsou tu ale nepatrně změněna.)

Ktož jsú boží bojovníci je sice nejznámější píseň z Jistebnického kancionálu, ne však jediná známá. Buoh všemohúcí či Jezu Kriste, ščedrý kněže mají také veliký význam.
Nejsou tu pouze písně, k nalezení tu byly rovněž přeložené mši, či liturgické zpěvy.

Vavřinec z Březové sepsal velice známou sbírku básní, která se jmenuje Budyšínský rukopis. Za zmínku zde určitě stojí například báseň Žaloba Koruny české. K jeho dílu patří ale i Husitská kronika či Báseň vznešené Koruny české.

Významným autorem této doby je také Hus. Ten píše latinsky, ale i česky, pro méně vzdělané obyvatele. Latinsky psané jsou O církvi (Křesťané nemají poslouchat papeže, ale Boha. Hlavou církve je Ježíš Kristus.) a O šesti bludiech.
Známější díla jsou například i Výklad Viery, Desatera a Páteře (Výklad hlavních křesťanských modliteb.), Postila (Zkaženost mravů u duchovních.), Knížky o svatokupectví (Majetek církve a získávání peněz.).

Dal také hodně českému pravopisu. V díle O pravopisu českém odstraňuje tzv. spřežky a zavádí diakritiku. Tedy tečky a čárky pro určování měkkosti či délky písmen.

Další známý autor této doby je Tomáš Štítný ze Štítného, který se ve svém díle snaží zakládat na mravech. Jeho díla jsou Knížky šestery o obecných věcech křesťanských (obecná poučení), Řeči besední (základní křesťanské pojmy), nebo Řeči nedělní a sváteční (výklad evangelií).

V této době se také objevuje úplně první česky psaný rukopis, jehož autorem je Václav Šašek z Bířkova. Jedná se o Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa.

Posledním významným autorem této doby je Petr Chelčický. V díle O boji duchovním například odmítá jakoukoli válku, protože jeden z hříchů je nezabiješ.
Sieť viery mluví o pravém křesťanství, které má být jako síť záchrana a bezpečí. Hovoří o tom v kontextu Petrova rybolovu.Micha K.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sedmikráska Sedmikráska | E-mail | Web | 29. dubna 2012 v 15:15 | Reagovat

Páni, to jsem opravdu netušila! :-)
Zajímavé ;-)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 29. dubna 2012 v 18:17 | Reagovat

Otázkou je, zda Orthographia Bohemica je Husovým dílem.

3 Míša Míša | E-mail | Web | 29. dubna 2012 v 18:54 | Reagovat

[2]: Ano, je pravda, že někteří tvrdí, že autor využil pouze Husova slavného jména. Zatím ale nebylo autorství Husa nijak vyvráceno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama