Howard Phillips Lovecraft

16. června 2012 v 21:00 | autor: Veru |  Životopisy slavných spisovatelů


Howard Phillips Lovecraft (20. srpna 1890 - 15. března 1937) byl americký básník a autor fantasy, science fiction a především hororů. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující pantheon podivných, temných bohů, kteří žili na Zemi, před lidmi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. Ačkoli za svého života nebyl příliš čten, stal se jedním z nejvlivnějších hororových autorů 20. století; jeho odkaz můžeme nalézt v dílech Stephena Kinga, H. R. Gigera a mnoha dalších umělců. Po druhé světové válce se stal vyhledávaným autorem, protože právě ona splnila mnoho z jeho nepojmenovatelných hrůz.

Narodil se v Providence v rodině obchodního cestujícího s klenoty. V roce 1893 jeho otec zešílel a byl až do své smrti v roce 1898 hospitalizován. Jeho matka zemřela v roce 1921, tato ztráta se Lovecrafta velmi zasáhla. Po smrti svých rodičů žil u příbuzných. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Hodně četl a svému dědečkovi vyprávěl vlastní hororové příběhy. Byl předčasně dospělý a v průběhu dětství často nemocný. V dětství se velmi zajímal o astronomii; přestože se vzdělával sám, byl v oblasti astronomie natolik vzdělaný, že publikoval články do Providence Journal.[zdroj?]

Jak je patrné z jeho děl, do sféry jeho zájmů patřila široká oblast vědy a kultury. Byl obeznámen s dílem mnoha fyziků, velmi se zajímal o dílo Alberta Einsteina.

Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány, kvůli přílišné děsivosti a reálnosti zpracování.[zdroj?] Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. V roce 1924 si vzal spisovatelku Soniu Greene (1883 - 1972), původem ukrajinskou Židovku. Se Soniou Greene žil Lovecraft nějaký čas v New Yorku. Po několika letech nepříliš úspěšného manželství se poměrně přátelsky dohodli, že se rozvedou, nicméně nikdy se ve skutečnosti nerozvedli. Z důvodu inspirace podnikl cestu po východním pobřeží USA a roku 1926 navštívil Evropu. Když se v roce 1933 Lovecraft přestěhoval zpět do Providence, nastalo období, v němž nejvíce psal. V roce 1936 jej zasáhla smrt jeho dobrého přítele R. E. Howardaa a také jeho vlastní smrtelné onemocnění, když u něj byla diagnostikována rakovina střeva.


Zdroj: wikipedie.cz; obrázek: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/27/Lovecraft1934.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 17. června 2012 v 12:04 | Reagovat

Rozhodně zajímavý autor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama