Beznadějný boj profesora Klamma

27. července 2012 v 12:00 | autor:Obscuro |  Rozhovory

Válka profesora Klamma je příběhem učitele literatury lpícího na idealistických představách školského systému tvrdě narážejícího na tvrdou realitu. Na počátku hry se dovídáme o tragické smrti studenta Lukáše Webbera. Ten spáchal sebevraždu poté, co nebyl připuštěn k maturitě. Jeho spolužáci z jeho smrti obviňují právě profesora Klamma a prostřednictvím dopisu mu "vyhlásí válku". To vše se však odehrálo před samotným začátkem hry.
V nastudování divadla Minor v hlavní (a také jediné) roli profesora Klamma exceluje Oldřich Navrátil. Zajímavostí tohoto monodramatu je také, že většina představení se koná přímo na středních školách a celá třída je nepřímo zapojena do děje. Učitel se zpočátku snaží s žáky začít znova, ale odpovědí je mu pouhé mlčení a naprostá ignorace. Postupem času se z akurátního puntičkářského, ale spravedlivého idealisty Klamma stává opilec a osoba naprosto zhnusená z poměrů mezi studenty i kantory a starý zlomený muž, jež ztratil smysl života. Celé představení vyvrcholí ve chvíli, kdy zoufalý Klamm dorazí do třídy opilý. V závěru hry vchází profesor naposledy do třídy, aby se rozloučil, snaží se alespoň v této chvíli u žáků získat pochopení, když však neuspěje, odchází na chodbu. Hlasitý výstřel ukončí strhující představení a nechá diváky sedět s ústy dokořán.
Už hra samotná je dech beroucím dílem, které vás nenechá chladné, ale v podání Oldřicha Navrátila se dostává na úroveň nezapomenutelných zážitků, které se vám silnými písmeny vryjí do paměti. Jeho podání profesora Klamma je opravdu neuvěřitelné, každý hercův pohyb, každý výraz vás přesvědčí o tom, že proti vám stojí muž, kterého jeho osud srazil na kolena. Dlouhý potlesk na konci představení byl více než zasloužený!
Nicméně to není vše! Povedlo se mi totiž udělat malý rozhovor, jak s Oldřichem Navrátilem, tak s dramaturgyní divadla Minor, Petrou Zámečníkovou. Oba jsou to velice sympatičtí lidé a já jsem jim velice vděčný, že prostému studentovi, jako jsem já, dali možnost uskutečnit tento rozhovor. A nyní už rozhovor samotný:
Rozhovor s Oldřichem Navrátilem
Profesor Klamm je velice komplikovanou postavou, zajímalo by mě, jak byste ho svými slovy stručně charakterizoval.
Je to nešťastník, nešťastník, který také nešťastně skončí. Není zavrženíhodný opilec, jak by se někomu mohlo zdát, ale je to zásadový člověk, který se nedokáže smířit se skutečností, a právě proto takhle skončí.
Hrát přímo ve třídách mezi studenty je celkem neobvyklé, zajímalo by mě, jaké byly reakce studentů na tuto hru.
Zatím jsme hráli asi na osmi školách a reakce byly různé, ale řekl bych, že žádná z nich nebyla vyloženě špatná.
Na závěr bych se vás jako zkušeného herce chtěl zeptat, co byste doporučil lidem, kteří by chtěli zkusit divadelní herectví?
Tak tady je asi jediná možná odpověď. Určitě by to měli zkusit.
Rozhovor s Petrou Zámečníkovou
Dobrý den, mohla byste se nám na začátek jen v krátkosti představit?
Dobrý den, jmenuji se Petra Zámečníková a jsem dramaturgyní divadla Minor.
Přišli jste s velice originálním projektem, kdy předvádíte inscenaci na školách a přímo v učebnách, jaké jsou ohlasy?
Na různých školách jsme měli celou škálu reakci od nadšení přes celkem vlažné přijetí až po ne přímo odmítavou reakci, ale spíše rozhořčení nad obsahem hry. Obecně se dá říci, že studenti jsou nejdříve překvapeni, potom šokováni a nakonec je většinou hra celkem zaujme.
Hra je celkem komplikovaná, pochopí ji většina studentů nebo spíše berou více jako komedii?
Je pravda, že tato hra není úplně jednoduchá, mnoho studentů ji opravdu spíše bere jako hru komediální a nepochopí samotný smysl hry, ale setkala jsem se na jedné škole i se studenty, kteří dokázali během besedy po představení naprosto přesně popsat smysl hry i postavu profesora Klamma.
Není možné, že mnoho studentů se během debaty po představení může stydět?
Určitě. Máme dobrou zkušeností, co se týče spolupráce s vyučující, kteří hru se studenty například druhý den v klidu rozeberou. Většina studentů si tuto hru musí nejdříve promyslet a toto řešení je pak určitě lepší, než když po nich někdo chce bezprostřední reakci.
Já vám děkuji a přeji vám i této hře hodně úspěchu. Na shledanou.
Děkuji a i já vám přeji hodně úspěchu. Na shledanou.I v mé třídě se hra setkala s velice pozitivním ohlasem a já osobně vám ji tedy mohu jen doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 27. července 2012 v 12:09 | Reagovat

Tajné, před přečtením smazat.
"...kdy zoufalý Klamm dorazí do třídy opilí."

Oprav!!!

2 bergamott bergamott | 27. července 2012 v 13:13 | Reagovat

http://www.facebook.com/notes/andrea-bergamott-popelov%C3%A1/neobvykl%C3%A9-p%C5%99edstaven%C3%AD-a-neobvykl%C3%BD-suven%C3%BDr/10150142756784567

3 Vendy Vendy | Web | 27. července 2012 v 13:22 | Reagovat

Vzpomněla jsem si, jak nedávno, při letošních maturách, jeden student skočil z okna školy.
Toto je zajímavá myšlenka. Jak dlouho se ta hra hraje? Podle všeho je to novinka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama