Počátky literatury

24. července 2012 v 9:30 | Micha K. |  Historické literární okénko

V pravěku literatura ještě nevznikala. Místo toho tu byl zpěv, nebo rituály, které se využívaly při náboženských obřadech. Vše se předávalo jen ústní lidovou tradicí z generace na generaci.
Starověk začíná v době vzniku písma. To je potřebné například při zapisování obyvatel, protože vznikají první státy. Slouží také k zapisování náboženských textů.
První písmo se kolem roku 3500 př. K. objevuje v Mezopotámii se vznikem první civilizace. Pro vznik civilizací jsou nejlepší podmínky v povodí velikých řek. Tady je to právě Eufrat a Tigris.
Další řeka, podél které dochází k osidlování, je například Nil. Výjimkou ale nejsou ani veliké řeky Indie a Číny.
Písmo má v různých kulturách odlišnou podobu. Původně má podobu piktogramů, což jsou jednoduché nákresy dané věci. Později se objevují ideogramy, tedy obrázky pro složitější věci, jako například pro myšlenky a představy. První písma jsou tak písma obrázková.
Stejně tak vznikají hieroglyfy v Egyptě. Postupem času dochází k jejich zjednodušování. Mění se i předměty, na které se psalo. Stejně jako u spousty dalších národů se hieroglyfy píší nejprve na kameny, později však na papyrus.
O něco složitější je sumerské klínové písmo, které se zaznamenávalo na hliněné tabulky rákosem.
První písmo, které znalo abecedu, bylo fénické. Zaznamenává se řeč, ne podoba dané věci. Další národy, které přicházejí s abecedou, jsou Řekové a Římané. Odsud se abeceda šíří dál.

Micha K.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama