Ukončete prosím výstup a nástup...

21. července 2012 v 18:00 | autor: Obscuro |  Úvahy

Dnes vás vezmu na děsivou cestu do hlubin lidské duše, na místo, kde se rodí strach, vyrazíme spolu do tunelů pražského metra…


Zvláštní, víme, že jsou to jen obyčejné tunely plné elektrických rozvodů, ale proč z nich má přesto většina lidí, když ne strach, tak alespoň respekt a nepříjemný pocit nejistoty? Už mistr Yoda při výcviku Luka Skywalkera tvrdil, že strach je jen v naší hlavě. A měl pravdu, ten zelený skřítek nezbeda.
Nechci si hrát na psychologa, ale znáte to, když to na vás přijde, tak je vám jedno, jaké nesmysly píšete. No a napadlo mě, že cesta metrem stojí za krátké zamyšlení.
Podle mě je v tom všem jeden z nejzákladnějších důvodů lidského strachu - TMA. Je to ta obava z neviděného, ale proč? No zřejmě to nebude ničím jiným než lidskou fantazií, člověk je od přírody tvor kreativní a pokud něco nevidí, tak si to rázem domyslí a lidské představy bývají leckdy pořádně divoké. A zrovna metro je pro lidskou fantazii, jako drogy pro Jimmyho Hendrixe - zdroj bezmezné inspirace.
Tma, úzký prostor,ozvěna kapající vody, tiché bzučení elektrických rozvodů… jen si to představte, metro by zastavilo a museli byste ho opustit, dokud jste bezpečně uvnitř, vše je dobré, ale co kdybyste opravdu museli ven? Pryč zpoza bezpečných stěn a svitu zářivek, přímo do divočiny vašich vlastních představ, kde každý stín je fantómem vaší duše… Inu dosti této Hitchcockoviny.
Ukončete prosím výstup a nástup, dveře se zavírají…
Watching horror films the night before
Debating witches and folklore
The unknown troubles on your mind
Maybe your mind is playing tricks
You sense,and suddenly eyes fix
On dancing shadows from behind.
Fear of the dark, fear of the dark
I have a constant fear, thought you heard
Fear of the dark, fear of the dark
I have a phobia that someone's always there.

- Fear of the Dark, Iron Maiden -
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Cítíte se v metru nepříjemně a ztísněně?

Ano 37.5% (3)
Ne 62.5% (5)

Komentáře

1 homo sapiens tupiens homo sapiens tupiens | 1. srpna 2012 v 12:45 | Reagovat

Tak proto nemáš rád metro...Pěkná úvaha.

2 trampraha trampraha | Web | 3. června 2013 v 12:59 | Reagovat

No to by bylo super, kdyby byla technická závada soupravy a museli by jsme ven... Hlášení "Vážení cestující, z technických důvodů nemůžeme pokračovat v jízdě. Zachovejte prosím klid. Řidťe se důsledně pokyny pracovníků metra. Průchozími dveřmi mezi vozy projděte až do vozu, umožnující výstup na trať." by se linolo po soupravě s ozvěnou a cestující by museli jít do nejbližší nouzové šachty či stanice pěšky. A co se týče strojvůdců, v kabině to je asi největší zážitek, co se dá na metru zažít, tunel dopředu ze zatáčkami s dálkovými světly vozu. ;-) A v noci tunely vždy kontrolují pěší, ale to celou noc tunel svítí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama