Vampires diaries – Upíří deníky

8. července 2012 v 10:00 | autor: Vendy |  Á partire
Po delší době tu máme zase jeden příspěvek od čtenářů. Je to něco trošku jiného, jedná se totiž o recenzi na seriál, který byl ovšem natošen podle knihy. Tím seriálem jsou teď velmi oblíbené Upíří deníky. Recenzi napsala Vendy z blogu eumenidas.blog.cz.

Po velkém třesku upíří romantiky Stmívání se s upíří tématikou roztrhl pytel.
Co, pytel? Přímo žok!
Brzy po Stmívání vystartovalo HBO se svou sérií True Blood, seriálem, kde se to upíry jen hemží a na rozdíl od Twillight nejsou vůbec bezzubí. True Blood (Pravá krev) zaujala všechny znechucené přeslazenou romantikou Twillight, a příznivce všeho upírského.
Do třetice všeho dobrého, řekli si jednoho dne Marcos Siega, John Dahl, Guy Ferland, Kevin Bray a Ernest R.Dickenson, objevili knihu Vampire Diaries od L.J.Smith, dali hlavy dohromady, a vytvořili seriál, který má správně namíchanou dávku romantiky, mystiky i napětí.
Základní zápletka je vskutku primitivní - středoškolačka Elena potkává ve škole nového kluka, Stefana. Nějak to mezi nimi zajiskří, a než se ucho utrhne, objeví se druhý zajímavý kluk, shodou okolností bratr toho prvního - Damon.
Ale pozor, kdo hledá podobnost s Twillight, ať změní rychle směr, protože Upíří deníky jsou opravdu něco jiného.
Především se od Twillight ságy liší zařazením většího množství postav, vtažením dospělého světa do světa teenagerů, nečekanými zvraty a novými skutečnostmi.
Elena má za sebou ošklivý zážitek - autonehodu, při které zahynuli oba její rodiče a jen ona vyvázla jako živá. Není sice sama, ještě má bratra Jeremyho a tetu Jenny, která s nimi zůstává a snaží se starat… ale ztrátu rodičů nese těžce.
Naštěstí má mimo svou rodinu ještě pár přátel - poněkud povrchní a snobskou Caroline a věrnou Bonnii, která je čarodějkou - o této své schopnosti zatím nemá tušení, Matta, bývalého kluka, ze kterého se stal spolehlivý kamarád.
Po příchodu Stefana se v okolí města začínají množit zvířecí útoky na lidi - útoky, které většinou končí smrtí obětí. A zakladatelé města vidí mnoho shodných prvků. Ano, ví, že ONI se vrátili.
A Elena se začíná zamilovávat a zdá se, že její náklonnost je opětovaná. Kamarádky ji v tom usilovně podporují, udělaly by všechno, aby se Elenin smutek změnil v novou naději… Stefan je však pro Elenu záhadou číslo jedna, o své minulosti nechce mluvit, o své rodině už vůbec ne. Navíc potkává starého muže, který Stefana poznává. Stefana z doby svého mládí…
Chvíli trvá, než Elena prozře. Není ochotna přijmout fakt, že v normálně fungujícím světě se objevují bytosti, které neumírají, které mění podobu, které jsou záhada sama. A Damon celou situaci komplikuje - je velmi šarmantní a okouzlující a zdá se, že chce Elenu získat sám pro sebe. Mezi bratry Salvatorovými je totiž víc než jen příbuzenské pouto, zdá se, že staré křivdy se nezapomínají. A minulost kousek po kousku vyplouvá na povrch…

Seriál má více vrstev a nelze ho hodnotit nebo popsat jednou větou. O nečekané zvraty a objevy nových skutečností není nouze. Postavy jsou sympatické i nesympatické a v průběhu děje dokážou nejednou překvapit. Vše podbarveno skvělým hudebním koktejlem, který dokáže podtrhnout závažnost nebo lehkost okamžiku.
Klady: úžasně charismatická postava Damona, bez kterého by zajímavost příběhu poklesla na průměr. Ten kluk příběh oživuje nejen svým vzhledem, ale sarkastickými hláškami, rozporuplnou povahou, je anděl i démon v jedné osobě.
Drsnost některých scén, která sráží romantiku a dělá ji realističtější.
Zápory: vadí mi líbivá nažehlenost většiny hrdinů, díky tomu vypadá seriál na první pohled jako Beverly Hills. Postavy jsou jak vyloupnuté ze žurnálu, všichni krásní, štíhlí, perfektně oblečení a s účesem, který drží, ať je jaro nebo léto, ať prší nebo fouká vítr. (Tady bych naopak vyzvedla sympatičnost z Twillight ságy, kdy Bella i její spolužáci a kamarádi jsou opravdu bytosti z masa a kostí, studenti, jaké byste potkali třeba ve vaší škole).
Občasná překomplikovanost děje, která se ale dá strávit celkem v pohodě.

Ale přes tyto malé nedostatky je seriál Vampire Diaries opravdu perfektně namíchaným koktejlem, stačí jen ochutnat.
V současné době ho můžete vidět i s dabingem na TV Nova.
Kdo zmeškal první díly, může se podívat na Uložto - stačí do vyhledavače zadat Upíří deníky.
Přesto doporučuji zhlédnout nejdříve originál - ke kterému nadšenci vyrobili skvělé titulky.
Najdete na témže serveru, jen pod jménem Vampire Diaries.

Několik údajů z ČSFD:
Styl: drama - horor - romantický - fantasy
Natočeno: USA 2009
Režie: Marcos Siega, John Dahl, Guy Ferland, Kevin Bray, Ernest R.Dickenson
Hudba: Michael Suby
Hrají: Ian Somerhalder, Nina Dobrev, Paul Wesley a další.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Teplý holoubek Teplý holoubek | E-mail | Web | 16. července 2012 v 9:48 | Reagovat

Upíří deníky jsem neviděl. Ale poté, co jsem viděl Twilight klasifikován jako horor, tak těmto popiskám příliš nevěřím.

Já asi zůstanu konzervativně u své romantické stmívací sračky s Arouškem.
Hádám, že nikdo takový ve Vampire Diaries není, což? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama