Knihoběžník - jak šla kniha na vandr

15. srpna 2012 v 0:00 | autor: Mademoiselle Dragoniss |  Zajímavé literární stránky


Kdekdo může tvrdit, že četba je pro lenochy, kteří raději než venkovní aktivitou vyplňují svůj volný čas povalováním se v posteli. Následující článek Vás však přesvědčí o tom, že i taková knížka může být lovnou zvěří. Zvláště, ukrývá-li se uprostřed džungle velkoměsta.Následující řádky budou plně věnovány internetovému serveru Knihoběžník.cz, unikátnímu projektu s kořeny sahajícími k US-produktu Bookcrossing. Ve stručnosti se jedná zhruba o toto: najdi knihu, přečti ji a opět skryj, aby ji po tobě mohl najít někdo jiný. Ano, pokud Vám tento postup připomíná celosvětový fenomén geocaching, nemýlíte se. Tyto dvě aktivity mají leccos společného. ,,Startovali jsme to s nadšením, že nic takového na Slovensku, ani v ČR nebylo, že to má svůj potenciál a přišlo nám to tenkrát hodně zajímavé. Což stále trvá, i když interně bychom na Knihoběžník potřebovali více času. Potřeby a nápady bohužel nedokážeme realizovat tak rychle, jak by šlo, ale stejně si myslím, že má úspěch a lidem se to líbí," uvedl v rozhovoru pro Numéro Un Dušan Murčo, country manager Martinus.cz.

Éra knih - cestovatelek započala v roce 2010, kdy se na internetu objevila slovenská verze Knihoběžníku. Na počátku letošního roku získal Knihobežník.sk i svého českého bratra. ,,Prvotní popud byl na Slovensku v roce 2010. V internetovém knihkupectví Martinus.sk (a taky Martinus.cz) se neustále snažíme přinášet zákazníkům a čtenářům nové věci, možnost jak se zabavit. Tak jsme přišli na Knihoběžník, který v sobě spojuje knihy, zábavu, příběhy a čtenáře dohromady." Na otázku, co v ústředí považují za největší úspěch jsme dostali odpověď: ,,Určitě to, že knihy spolu procestovaly 450 000 kilometrů a byly na všech kontinentech kromě Antarktidy." A určitě se nikdo nebude zlobit, pokud mezi úspěchy doplním i číslo 4 000, které značí počet knih prozatím zapojených do tohoto projektu.

Zatím mají slovenští knihoběžníci citelný náskok, na území našeho východního souseda se v současné době nachází 1 106 míst s knihami označenými samolepkou projektu, zatímco u nás je těchto skrýší pouze 222, věřím však českému čtenářstvu, že brzy stavy vyrovná.

Abyste však nenabyli dojmu, že při dovolené v exotických destinacích nemůžete na publikace s nápisem "Prečítaj ma a pošli ďalej!" - popřípadně jejich českou mutaci - narazit, mýlíte se. Pokud si totiž prohlédnete seznam míst, na nichž lze knihy nalézt, objevíte i takové země, jako jsou Španělsko, Velká Británie, Dominikánská republika nebo vzdálená Jižní Korea. Není vyloučeno, že při toulkách po pobřeží Kréty narazíte na Bílého Tesáka a při návštěvě Tuilerských zahrad zažijete drama z pera Sarolty Raffaiové.

TIP! Pokud se chcete přesvědčit na vlastní oči, zde najdete cestovatelské fotoalbum.

Knihoběžník je vlastně způsob, kterak spojit poznávání nových míst a děl, která jsme ještě neměli tu čest potkat, nebo se k nim rádi vrátíme. Polohu nejbližšího úkrytu lze zjistit snadno pomocí radaru, k němuž získáte přístup po registraci. Stejně jednoduše pak zjistíte i umístění Vámi vybraného titulu - pokud je v databázi. ,,Knihu je možné najít bez toho, abyste se registrovali. Taky je možnost, že na schovanou knihu někde narazíte náhodou. V momentě, kdy knihu najdete, se ale už registrovat musíte. :-))" A pokud svůj oblíbený titul nenajdete, nezoufejte, není nic jednoduššího, než o něj seznam obohatit. I tuto funkci na stránce najdete. Po vytvoření uživatelského účtu můžete zažádat o zaslání nálepek a pak už jen počkat, až je pošta doručí - za dodání nic neplatíte.

Nedostatky, které spatřuji, samozřejmě existují, nejedná se však o nic, co by se nedalo napravit. Ten první napraví sám čas, věřím, že hustota sítě knižních míst v České republice v budoucnu zhoustne, a tak i lidé, kteří nežijí v hlavním městě, v blízkosti hranic se Slovenskem nebo v několika privilegovaných městech budou moci objevovat tato milá překvapení. Další v uvozovkách mouchou je poněkud bilingvní systém, kdy je web v češtině a následně naleznete seznam cizích krajů ve slovenštině. Ale i tento zádrhel lze snadno odstranit. A samozřejmě, všudypřítomní lidští záškodníci, se kterými však nikdo nic nenadělá. (Na správného Knihoběžníka je spoleh, nalezené knihy si neponechává!) Pevně doufám, že pokud někdo dojde až do cíle, námaha mu stojí pouze za dobrý účel.

A co by si přáli v redakci Knihoběžníku do budoucna?

,,Určitě bychom ho chtěli víc rozšířit, jak v České republice, tak na Slovensku. Pořád má docela malé jméno a lidé tento projekt neznají. Věřím, že mu pomohou i články, jako je tento. :-) Pak chceme přidat další funkce, které by lidem zjednodušily celou hru. Máme toho v plánu hodně. Věřím, že se nám alespoň část podaří zrealizovat. Kdyby chtěl někdo pomoci s propagací Knihoběžníka ve svém okolí, ať se nám určitě ozve mailem na helpdesk@knihobeznik.cz."

Takže asi toliko od mé osoby a nyní je jen na Vás, zda věnujete svůj čas a úsilí nacházení skrytého, nebo tento nápad podpoříte pouze kliknutím na tlačítko "To se mi líbí". Krajina Knihoběžníku je Vám však stoprocentně otevřena a napjatě čeká, až se k ní připojíte třeba právě Vy.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. srpna 2012 v 16:21 | Reagovat

Já raději obíhám antikvariáty.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama