Knihy, knížky, knížečky aneb čtení na srpen

3. srpna 2012 v 0:00 | autor: Mademoiselle Dragoniss |  Knihovna
foto: Mademoiselle Dragoniss


A jelikož je naše milá Le fille Ash zaneprázdněna více, než se sluší a patří, tentokráte se údělu knihovníka chopím já. Ráda bych Vám představila literární kvintet, který se skládá z mých oblíbenců. Pevně věřím, že Vás některý z nich osloví.


CHATRČ - William Paul Young
Tato kniha je bezesporu dílem, nad kterým je nutno se řádně zamyslet. Poměrně útlý svazek v sobě skrývá zcela unikátní pohled na Toho Nahoře a i mě, zarytého pohana, její četba nesmírně bavila a naplňovala. Nečekejte žádné pánbíčkářské tlachy o všemocné síle Boha. Samotnou mě udivilo, s jakým nadhledem na Něj nahlíží někdo, kdo je věřící, a jak dokonale dokáže své ideje propojit s emotivním příběhem otce, který ztratil dítě. Jsem přesvědčena, že pokud překonáte počáteční antipatie - které mě zprvu též odrazovaly - budete velice mile překvapeni.

POSEL - Markus Zusak
Posla bych charakterizovala jako moderní pohádku pro odrostlé. Nalezneme zde hned několik atributů typických pro povídání před spaním, přesto se však dle mého názoru jedná o dílo s poselstvím. Ve chvíli, kdy se do knížky začtete, naprosto Vás pohltí její styl, lehkost a řekla bych i fištrón, který rozhodně nepostrádá. Čeká Vás mnoho nelehkých rozhodnutí, životních osudů, které se mohou odehrávat třeba u Vašich sousedů, a nezpochybnitelná dávka nadsázky. Pokud očekáváte složitá souvětí, básnická vyjádření a příběh, u nějž musíte dlouze uvažovat, co tím chtěl autor říci, nejspíše u Vás nepochodím. Pokud ale hledáte báječně lidské čtení, které zahřeje u srdce, je Posel zajisté dobrou volbou.

DÍTĚ ČÍSLO 44 - Tom Rob Smith
A aby těch příjemných knih nebylo zbytečně mnoho, pomalu přecházíme do sféry těžšího kalibru. Dítě číslo 44 je první knihou z trilogie autora T. R. Smithe a je zároveň jeho debutovým dílem. Nálepka prvotiny Vás však nemusí vůbec děsit a nutit k pochybám o jeho kvalitě. Kniha na první počtení upoutá svou surovostí - míněno ve smyslu děje bez příkras. Spisovatel navíc při jeho tvoření čerpal z historických reálií, takže po přečtení budete mít celkem slušný přehled o dění v Rusku první poloviny 50. let. Tento titul mne zaujal hlavně rozhrnutím mlžného závoje a poutavým příběhem Lva Děmidova na cestě za pravdou. Člověk si konečně uvědomí, jakých hrůz je jeho druh schopen vůči vlastním řadám.

MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY - Stieg Larsson
Na scénu přichází další z mých velkých oblíbenců a jeho světoznámý bestseller. Myslím si, že v tomto případě se nejedná o ten známý "bestseller-efekt", kdy se propaguje sebehůře napsaná kniha. Nikoliv. První díl proslulé trilogie je něco tak neskutečně dobře napsaného, že vás děj kompletně pohltí. Nebudete chtít jíst, budete přemáhat spánek, abyste mohli dočíst kapitolu. Osobně jsem tak trochu blázen do severské tvorby. Nikdo mi nevymluví, že především švédské umění - ať už se jedná o literaturu, nebo cokoliv jiného - je něco neuchopitelného, nevídaného a … zkrátka originálního. Pokud se Vám ještě tato kniha a její dvě sestry nedostaly do rukou, je ten správný čas vše napravit.


PS: Pokud jste načichlí americkým filmovým pojetím slavného díla, zkuste se podívat na verzi z domoviny Milénia. Sice nejspíš nesplní nároky dnešní populace, která očekává samou akci a přestřelku, ale možná se najde stejný cvok jako já. Tento snímek považuji za velmi kvalitní a řadím ho na příčku vysoko nad US-produktem s Danielem Craigem v hlavní roli.
OSVÍCENÍ - Stephen King
Král děsu a běsu je opět na scéně! Asi bych si neodpustila, kdyby se mezi srpnovými knížkami neobjevilo dílo tohoto autora - který mě dokáže uvést do stavu zaplácnuté mouchy stejně dobře, jako mě v průběhu čtení dokáže připoutat k řádkům svých knih. A ani Osvícení není výjimkou. Mistr opět rozehrává krutou partii s osudy jedné nic netušící rodinky, která projde na stránkách této knihy nelehkou cestou, na níž se střetává láska s hrůzou a uvědomění s vírou v lepší konec. I tentokráte si se mnou pohrál v tom nejdrsnějším slova smyslu, jelikož jeho schopnost vzbudit ve Vás soucítění s hrdiny a následně je vystavit neskutečným mukám nezná obdoby. A já si nejspíš nikdy nezvyknu, že ten chlap není normální.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Tak a to je ode mě pro dnešek vše. Budu ráda, když Vám některá z knih padne do oka.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 3. srpna 2012 v 10:17 | Reagovat

Milénium bych si chtěla přečíst. Jen nevím, jestli Milénium zahrnuje tuto prvotinu - Muži, kteří nenávidí ženy, viděla jsem i Dívka, která šlápla do vosího hnízda (nebo tak nějak) a myslím, že je to taky část téhle trilogie. Nepletu se?
viděla jsem jen filmy a byly opravdu výrazné, zabraly veškerou pozornost.

2 Mademoiselle Dragoniss Mademoiselle Dragoniss | Web | 3. srpna 2012 v 10:27 | Reagovat

[1]: Milénium se jmenuje celá ta trilogie. A její díly jsou pak "Muži, kteří nenávidí ženy", "Dívka, která si hrála s ohněm" a "Dívka, která kopla do vosího hnízda". A opravdu doporučuji :-)

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 3. srpna 2012 v 13:10 | Reagovat

Osvícení bylo i zfilmováno (Kubrick), hlavní roli hraje Nicholson.

4 Mademoiselle Dragoniss Mademoiselle Dragoniss | Web | 3. srpna 2012 v 13:22 | Reagovat

[3]: Ono bylo více Kingových knih zpracováno do filmové podoby, ale u spousty to zmršili. Kubrick je vynikající režisér, snímek jsem viděla a byl vcelku dobrý. Kniha je ale mnohonásobně lepší :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama