Knižní trh: Srpen 2012

4. září 2012 v 21:00 | autor: Lady Diabolus A. Mortem |  Knižní trh
Máme tu další měsíc. Škola je v plném proudu a tak i já nestíhám, na což se moc omlouvám. Neohlášené písemky z fyziky nebo diktát z češtiny jistě nebude vyjímkou, ve vyšších ročnících možná právě nastává peklo. Ale proč se celý den učit, když můžeme vypnout a posadit se k nějaké pěkné knížce? Proto jsem tu tedy já a Knižní trh pro minulý měsíc, kde si představíme nejnovější (i když ne zas tolik) knihy, které by se možná vyplatilo koupit si.Hned první knížka bude z pera českého autora. Pokud vám bude maličko připomínat Vondrušku, není čemu se divit. I tady můžete najít popis tvrdé reality, rozhodně ale nepůjde o žádný detektivní příběh. Kniha je také určitě určena pro starší čtenáře, ačkoliv i pro náctky může být tím pravým pro dlouhé podzimní večery.Autor: Luboš Y. Koláček
Nakladatelství: Moba
Oficiální anotace: Základem románu je legendární erotický skandál mladičké Elišky Kateřiny Smiřické, krutě ztrestané svým otcem, pyšným Zikmundem Smiřickým (toho času nejbohatším šlechticem v zemi).
Dramatický, strhující děj z počátku 17. století postupně odhaluje záhadné, děsivé i obskurní skutečnosti, jež čtenář u historiků nenajde. Do temné vězeňské kobky uvržená slečinka však zdaleka není jedinou klíčovou postavou. Zatímco ona po léta úpí za mřížemi kvůli zlovůli otce i bratrů, rodina postupně vymírá - za podivných okolností! Jako by sám Bůh trestal Smiřické za jejich krutost. Anebo je ve hře obrovský majetek? Jsou snad zmíněná úmrtí vražedným důsledkem hamižnosti kohosi z dědiců? Žalářovaná Eliška Kateřina je posléze dramaticky osvobozena panem Otou Jindřichem z Vartemberka. Vdá se za něj a společně bojují o část dědictví - a možná o všechno...
Další knížka je podle mě vhodnější spíše pro mladší ročníky, ale jako u předchozího titulu je to samozřejmě o vkusu konkrétního čtenáře. Jedná se spíš o YA, ale obálka vypadá celkem přijatelně.

Obálka titulu Tak trochu úžasní
Autor: Dawn Frenchová
Nakladatelství: Argo
Oficiální anotace: Všichni nesnáší dokonalé rodinky. Takže Battleovy si prostě zamilujete! Ideální čtení pro každého, kdo měl v životě pocit, že s ním doma žije podivná skupinka cizinců, kterým se říká příbuzní. Nejprodávanější humoristická kniha roku 2011 v Británii. Prodáno více než 660 000 výtisků!
Kniha humorným způsobem vypráví o obyčejné anglické rodině a především o sedmnáctileté Doře, která se považuje za ošklivku a teprve se učí hledat si zdravé sebevědomí. Dělá při tom ty základní chyby - například se přes Facebook seznámí s člověkem, který se vydává za někoho jiného než je, a má v úmyslu dívce ublížit.
Její matka Mo, těsně před padesátkou, zjišťuje samé nepříjemné věci, hlavně to, že přestože je dětská psycholožka, nerozumí ani jednomu ze svých dvou dospívajících dětí. Taky v poslední době zešedivěla, a to jak zevnitř, tak vně. Její tvář působí na děti jako maska tlustého mandarína. Ještě že má muže. Ano, je to muž, takže tady se žádná velká pomoc očekávat nedá. Ale má taky psa a spoustu dalších problémů, které je třeba řešit.

Přecházíme z trochu "lehčí" literatury k něčemu pochmurnějšímu. Spousta otázek a záhad. Pokud je tohle přesně váě šálek kávy, čtěte dál.

Obálka titulu Město stínů
Autor: Anna Franklinová
Nakladatelství: Jota
Oficiální anotace: Kulturní město poznamenané válkou... Tajemství emigrantky z východu s velkou jizvou na tváři... Mladá žena, která tvrdí, že je ruská velkovévodkyně... Chytrý bezostyšný brutální vrah... Detektiv hnaný smyslem pro spravedlnost i touhou po odplatě... Hrůzu nahánějící politická uskupení, která získávají stále větší moc... Toto je Berlín v roce 1922.
Ester Solomonová patří ke stále početnější skupině emigrantů, již se usadili v neklidném městě. Přežívá v těžkých podmínkách jen díky tomu, že pracuje jako sekretářka u bezcharakterního majitele kabaretu U Knížete Nikolaje.
Nikolaj zaplete Ester proti její vůli do svého nového plánu. Chystá se prohlásit mladou chovanku ústavu pro choromyslné za Anastázii, jedinou přeživší dědičku trůnu, dceru zavražděného "cara vší Rusi". Ale objevená "princezna" Anna Andersonová se bojí pronásledovatelů, a že nejde o pouhé paranoidní představy, vychází najevo ve chvíli, kdy kolem ní začnou umírat nevinní lidé.

A detektivní příběhy ještě dlouho neopustíme. Detektivek vychází tolik, že to člověk ztěží stíhá sledovat, ale rozhodně jich kolem mé imaginární sítě projde jen málo, většina v ní.

Obálka titulu Temné struny
Název: Temné struny
Autor: Val McDermidová
Nakladatelství: BB art
Oficiální anotace: Ve své době to byla nevyřešená hádanka: bohatá dědička a její syn jsou uneseni. Neodborně odvedené předání výkupného končí katastrofou, ona leží na místě mrtvá a dítě mizí beze stopy. Ani specialistka na nevyřešené případy, detektiv inspektor Karen Pirieová, nemyslí, že po dvaceti letech rozplete nechvalně známý případ, i když novinářka na dovolené v Toskánsku objevuje možnou stopu. Shodou okolností je Karen zrovna požádána o vypátrání Micka Prentice, který zmizel ve stejném roce. Tehdy se mělo za to, že v kritickém okamžiku hornické stávky zradil řady kamarádů a přidal se ke stávkokazům na jihu. Nové důkazy naznačují, že Mickovo zmizení nelze vysvětlit tak jednoduše, a Karen je vtažena do temné říše tajemství, zrady a vraždy...

A ještě jedna detektivka, co vy na to?

Obálka titulu Zlá hra
Název: Zlá hra
Autor: Veronica Stallwood
Nakladatelství: Moba
Oficiální anotace: Noví sousedé Kate Ivoryové se zdají být na první pohled normální lidé. Jeden z nich, Jeremy Wells, je oxfordský učenec, který na okolí působí poněkud nesmělým dojmem. Edward a Laura Fosterovi jsou starší manželský pár, který si užívá své penze. Vše se zdá být v naprostém pořádku až do chvíle, kdy seniory někdo zastřelí. Nejprve to vypadá, jako by se oba stali obětmi omylem. Avšak Kate brzy zjistí, že není vše takové, jak se zdá. Její sousedé zřejmě vedli nebezpečný dvojí život...

Svět detektivek už opustíme a vrátíme se k běžnějším knížkám. Podle všeho jde o YA fantasy.

Název: Loď mezi hvězdami
Autor: Beth Revisová
Nakladatelství: CooBoo
Oficiální anotace: Sedmnáctiletá Amy se přidala ke svým rodičům coby "zmrazený pasažér" na vesmírné lodi Universum a čekala, že se probere na nové planetě o tři sta let později. Nemohla tušit, že její spánek skončí o padesát let dříve a ona se octne ve zcela novém světě mezi hvězdami, ve světě, který si žije podle vlastních pravidel. Amy si brzy uvědomí, že její probuzení nezpůsobilo jen selhání počítače. Někdo z pár tisíců obyvatel vesmírné lodi se ji pokusil zabít. A pokud rychle něco nepodnikne, její rodiče budou další na řadě. Proto teď musí co nejrychleji rozluštit skrytá tajemství Universa. Ale na jejím seznamu podezřelých figuruje i jediný člověk, na kterém jí záleží: Syn, budoucí vůdce lodi a láska, která přišla znenadání.

A vrháme se na poslední knížku, vážení.

Název: Dinosauří peří
Autor: Sissel-Jo Gazanová
Nakladatelství: Jota
Oficiální anotace: Anna se zlobí. Na svou matku, na život, na svou diplomovou práci a taky na svého vedoucího práce, který se podle ní chová už půl roku "nemožně". Ale je nalezen mrtev a vše nasvědčuje tomu, že se mu někdo snažil pomstít. Nebyla to Anna? Kriminalista Søren chce Anně uvěřit, pokud mu pomůže rozkrýt hrůzné okolnosti vraždy a nahlédnout do světa přírodovědců, kteří jsou hnáni touhou po moci a slávě a pro svůj osobní prospěch jsou ochotni obětovat téměř cokoliv. Anna se ocitá ve víru událostí, které dlouhými nitkami souvislostí zabíhají hluboko k podstatě její diplomové práce o vývoji dinosaurů a ještě hlouběji ke kořenům jejího a Sørenova osobního života. Dinosauří peří je kriminální román z vědeckého prostředí, milostný příběh a psychologické drama zároveň. Román byl vyhodnocen jako nejlepší dánský kriminální román posledního desetiletí - cena Zlatý sekáček na maso.

Děkuji za pozornost a doufám, že si z těch sedmi knížek, které jsem vám dnes představila, něco vyberete. Příští Knižní trh snad vyjde včas. Zatím se s vámi loučím a přeji vám příjemné zahájení školního roku, případně pro ty, co nechodí na základní/střední školu prostě jen příjemný měsíc.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama