Základní knihy judaismu

16. září 2012 v 12:00 | Micha K. |  Historické literární okénko

Se světovou historií a literaturou je do velké míry spojeno i náboženství. Vždyť i díky němu se literatura v historii tak dobře rozvíjela.
Dnes bych tu ráda zmínila základní knihy judaismu.
Pro začátek tu máme pár faktů o tomto náboženství:
Jedná se o druhé nejstarší monoteistické náboženství. (První je kult slunečního boha Athona.)
Vzniká ve druhé polovině druhého tisíciletí př. K. jako náboženství hebrejských kmenů.
Za praotce své víry a národa považují Abraháma, Izáka a Jákoba.
Centrem jejich víry byl chrám v Jeruzalémě, který byl však 2x zničen.

První dílo, se kterým se v jejich víře setkáváme, není nic jiného, než desatero přikázání. Ta dal Mojžíšovi na hoře Sinaj sám Bůh. Přikázání byla vyryta na dvou kamenných deskách. Jedná se o jednoduché zákony, které Židé a křesťané dodržují. Všeobecně jsou ale některé z nich brány jako základní etická pravidla naší společnosti. Např.: nezabiješ, nepokradeš, nezcizoložíš, … Toto je tedy první a základní dílo, kterým se Židé řídí.

Stejně velikou váhu má soubor děl Tanach, který by se dal nazvat jako hebrejská bible. Tu tvoří nejznámější Tóra, Proroci a Spisy.
Tóra se skládá z pěti knih. To jsou Genesis (stvoření světa a vznik vyvoleného národa), Exodus (po odchod z Egypta), Leviticus (zákony), Numeri (putování) a Deuteronominum (vstup do Kanaánu a smrt Mojžíše). Právě Tóra je to nejzákladnější z celého judaismu. Je to kniha plná příběhů a poučení. Má hodně společného s deseti přikázáními. Podle Židů ji dal totiž Mojžíšovi Bůh.
Do knih proroků se řadí knihy, které psali sami proroci a ty, které zaznamenávají počínání proroků. To jsou například Samuel, Jóel, Zacharjáš, Ámos, Nahum, …
Spisy jsou něco jako doplnění Tanachu. Je tam vše, co se nevešlo do prvních dvou částí. Povaha spisů je tedy značně rozdílná. Pro příklad zde najdeme motlitby, ale i příběhy, jako je Rút.

Pro interpretaci těchto základních knih mají Židé k dispozici i další knihy. To jsou Mišna a Gevara, které společně tvoří Talmud.
Mišna je taková sbírka ústní judaistické tradice a různých poučení. Dala vzniknout i části zvané Gemara, a to proto, že tato další část tvoří výklad a diskuze rabínů právě nad Mišnou.


Micha K.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dorka-Sisi Dorka-Sisi | Web | 18. září 2012 v 18:10 | Reagovat

Úžasné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama