Zářijové knihy nejen pro školou povinné

4. září 2012 v 14:41 | autor: Mademoiselle Dragoniss |  Knihovna

Máme tu září a s ním přichází i nová dávka čtiva. Chtěli byste se zabavit nějakou knížkou, ale nevíte, po které sáhnout? Podívejte se na celý článek! Kdoví, třeba Vás zaujme některá z našeho výběru.


ČERNÝ ANDĚL - John Connolly (BB art, 2006)

Černý anděl je především detektivka, ve které hraje prim mysteriózní zápletka. Někoho může odradit autorův rukopis, který je místy velice popisný a zachází do hloubky historických souvislostí, vedoucích k samotné podstatě příběhu. Osobně však tuto knihu zařazuji mezi lehce nadprůměrné, ústící v závěr, kdy všechny dílky zapadají na svá místa. Egu českého čtenáře jistě ulahodí, že děj graduje - a vlastně se i tak trochu zaplétá - právě v naší zemi, konkrétně ve fascinující, skutečně existující kostnici v Kutné Hoře-Sedleci.
Sama jsem ji přednedávnem navštívila a podívaná je to vskutku nesmírná. Až mrazí. Více informací o kostnici: zde


JATKA - Lee Child (BB art, 2010)

Detektivní román z řady příběhů o Jacku Reacherovi. O této knize bych řekla, že je čistokrevná krimi. Nečekejte vyskakující zrůdy, nadpřirozené jevy, ani jiné abnormality. Jde zde pouze o jedno. O zločin. Máte-li tedy rádi zrychlený tep a luštění složitých zápletek, doporučuji vám právě tuto knihu.
Kompletní bibliografie autora: zde


JEDEN DEN - David Nicholls (Argo, 2011)

Trochu mě mrzí, že na tento titul padá stín nepovedené filmové adaptace. Jeden den je totiž přesně ten typ knihy, kterou dívky a paní vezmou do ruky, když je jim ouvej a potřebují se odreagovat. Nerada bych ho pasovala do kategorie červené knihovny, protože zápletky podle vzoru Pilcherová opravdu nečekejte, pravdou ale je, že kniha zaujme především něžné pohlaví. Co mě však potěšilo, je fakt, že se román řídí zákony logiky, jedná stejně jako běžný život, hlavní hrdinové zažívají své vzestupy i pády a co je hlavní, nikdy ne kýčovitě či konstuovaně. David Nicholls odvedl dle mého dobrou práci - píše člověk, který se při vyslovení jména Rosamunde osype. Rozhodně vám radím, abyste nesoudili dle filmu, spousta scén je naprosto překopaná.


POKOJ - Emma Donoghue (Knižní klub, 2011)

Román irské autorky se řadí do kategorie psychologických děl, v nichž spíše než o děj samotný jde o vnitřní pocity a prožitky sledovaných postav. Vypravěčem je malý chlapec Jack a jeho věku spisovatelka přizpůsobila i interpretaci příběhu. Sledujeme neskutečný obrat v chování dítěte, které do pěti let svého věku poznalo pouze Pokoj, v němž žilo se svou matkou. Útěkem se vše zásadně změní. Tento román vřele doporučuji naprosto každému, protože je líčen s neskutečnou, až neuvěřitelnou, empatií a autentičností. Pokud by dokonalost existovala, nejspíše by popisovala Pokoj.
18.9. chystáme recenzi této knihy!


POSTEL - David Whitehouse (Jota, 2011)

Na první pohled oddechové čtivo, které v sobě nese atomovou bombu. Život jedné rodiny se změní ve chvíli, kdy se Malcolm z nevysvětlitelných popudů rozhodne zůstat ležet v posteli a už nikdy nevstat. Zjevně rádoby bizardní dílo, kterým na sebe chce autor za každou cenu upozornit. Pokud však zkusíte štěstí a Postel přečtete, při posledních řádcích se zastydíte, jak moc jste ji podceňovali a bezdůvodně hanili. Kniha, která vás donutí přemýšlet.


A to je protentokráte vše. V říjnu se můžete těšit na další příval literatury, pod taktovkou kolegyně redaktorky Mňoukla a Vymňoukla, se kterou se nově dělíme o tuto rubriku. Přeji vám mnoho silných zážitků nad stránkami oblíbeného čtení.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 5. září 2012 v 17:19 | Reagovat

Rosamunda je prostě Pilcherová. Její romány beru jako oddychovku a někomu opravdu zalahodí. Proč ne?
Není třeba být tak odsuzující. Každý máme jiné chutě. Sice mě filmy na téma jejích knih moc nebaví, ale zase jako příjemná kulisa pro nenáročné pokoukání - ideální. Žádné vraždy, jenom romantika.
Dokonce i červená knihovna má několik tříd, řekla bych. Pilcherová je tak někde v prostředku.
Ale to jsem odbočila, dnešní nabídka knih se mi fak líbí. Jen ty finance, ty finance... tolik nezbytné pro zakoupení.
(O zapůjčení ani nepřemýšlím, v našich knihovnách se tyto knihy najdou jen zřídka.)

2 Mademoiselle Dragoniss Mademoiselle Dragoniss | Web | 5. září 2012 v 19:41 | Reagovat

[1]: Když já si nemůžu pomoct, proti Rosamunde jsem zkrátka předpojatá. Po dětství, kdy má matka nadšeně sledovala všechny filmové adaptace, které televize vysílala, jsem zkrátka na její tvorbu poněkud vysazená. Nepochybuji, že to může být i horší, ale ona je ikona slov "červená knihovna". Zlobte se na mě, jak chcete, ale asi bych ji nezkousla ani jako relax.

Nevím, jak vaše, ale u nás v knihovně je všechny mají. Jejich dostupnost už je jiná věc. :-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama