Knižní trh: Září 2012

4. října 2012 v 18:00 | Lady Diabolus A. Mortem |  Knižní trh
Vítám vás u dalšího dílu Knižního trhu! Škola je krutá a neposkytuje nám mnoho času na psaní, ale i tak přináším výběr nejzajímavějších z těch mnoha a mnoha knih, která minulý měsíc vyšla.


Nejprve bych vám představila knihu z našich českých vod. Pokud jste už četli Spící město, jistě už víte o druhém dílu. Tomu se hned napoprvé budu věnovat i já.

Autor: Martin Vopěnka
Nakladatelství: Fragment
Oficiální anotace: Většina rodičů se již probudila ze záhadného spánku, vyhráno ale zdaleka není. Ti, jejichž děti zůstávají ztracené, totiž dál spí.
Svět se od základu změnil. Děti prožily něco, co jejich rodiče jen těžko pochopí. Zdá se, že jim teď rodiče vůbec nerozumí. Najdou u nich děti zastání? Mnoho únosů a vražd zůstalo nepotrestáno, ale dospělí to nehodlají řešit. Policie, soudy, vláda ani probuzení rodiče se k tomu, co se dělo, nechtějí vracet. S tím se děti odmítají smířit a pouštějí se na vlastní pěst do nebezpečného pátrání po zločincích i dalších unesených. Sourozencům Kryštofovi, Kristýně, Emě a Samuelovi jde znovu o život. Podaří se jim odhalit i to, co stojí za záhadným spánkem rodičů? Anebo na svou zvídavost sami doplatí?

Další knížkou udělám radost převážně mladším čtenářům. Jedná se totiž o knihu pro mládež a zároveň pro dívky, ovšem nepopírám, že námět je v dnešní době plné upírů dost originální.

Obálka titulu Hra lží
Název: Hra lží
Autor: Sarah Shepardová
Nakladatelství: BB/art
Oficiální anotace: Když se Emmin nevlastní bratr vytasí s videem, které objevil na internetu, Emma je v šoku. Že někdo natáčí na video vraždu mladé dívky, to by ještě skousla - nejspíš se jedná o nějakou stupidní hru. Jenomže ta dívka vypadá úplně stejně jako ona! Kdo to může být? Že by Emma měla dvojče a nevěděla o tom? Vzhledem k tomu, že strávila skoro celý svůj dosavadní život v pěstounské péči, je to docela možné. Po krátkém pátrání Emma zjistí, že má opravdu sestru jménem Sutton, a rozjede se za ní. Než se však dívky stačí sejít, Sutton záhadně zmizí a Emma začíná mít neblahé tušení, že vražda na videu nebyla jen hra…Nejhorší na tom být mrtvá je, že už nemáte pro co žít. Žádné líbání. Žádná tajemství. Žádné drby. Z toho by většina holek měla druhou smrt. Ale já naštěstí dostala něco, co nikdo jiný nemá - představení na přidanou - a to díky Emmě, své znovunalezené sestře, se kterou jsem se ani nestačila sejít. Emma se nyní zoufale snaží zjistit, co se mi stalo.

Nyní už ale z jiného soudku. Na řadu přichází detektivní krimi román, který s předchozími tituly nemá vůbec nic společného.

Obálka titulu Neklidný muž
Autor: Henning Mankell
Nakladatelství: Host
Oficiální anotace: Jednoho dubnového rána roku 2008 zmizí na své pravidelné procházce lesoparkem vysloužilý vysoce postavený námořní důstojník Håkan von Enke. Vyšetřování případu má na starosti stockholmská policie a komisař Wallander s ním nemá nic společného - tedy oficiálně. Jenže zmizelý důstojník se měl stát tchánem jeho dcery. A tak se Wallander brzy zaplete do věcí, po kterých mu úředně nic není, slibuje, co vzápětí nesplní, dokonce i lže, když je to zapotřebí - a vychází mu to. Brzy ale narazí na matoucí špionážní aktivity, které se váží ještě k době studené války…

Pokud jste fanoušky seriálu True Blood (Pravá krev), třeba vás překvapím, když řeknu, že tento seriál má knižní předlohu. Nicméně tipuji, že většina z vás to ví. Pokud jste divák + čtenáč, nebo i jenom čtenář, jistě vás potěší zpráva, že Charlaine Harris právě dopsala dvanácté pokračování této série.

Název: Mrtvý bod
Autor: Charlaine Harris
Nakladatelství: Baronet
Oficiální anotace: Sookie Stackhouseová je nadaná telepatickými schopnostmi, které jí od dětství komplikovaly život. A jako dospělá si stále častěji uvědomuje, že jisté věci by nejraději vůbec neviděla - například svého přítele Erica ve společnosti jiné ženy. Mladší. Musí však mlčet, protože do Lousiany přijíždí upíří král Felipe de Castro, který vládne i Arkansasu a Nevadě. A právě v tuto nejméně vhodnou dobu se na Ericově pozemku objeví lidské tělo, které navíc patří ženě, jejíž krev předtím pil. Řešení vraždy spočívá v rukou Sookie a jejího bývalého přítele Billa, oficiálního vyšetřovatele upířího pátého okrsku. Sookie brzy zjistí, že proti ní stojí mnohem nebezpečnější nepřítel, než očekávala - nepřítel, který si umínil, že zničí celý její svět.

Další na řadu přichází kniha, která vás už zajisté nepřekvapí, ale já doufám, že bude i přes poněkud zastaralé téma zajímavá. Jedná se o dílo autora, který se rozhodl zpracovat téma konec světa 2012 svým vlastním, a podle mě zajímavým, způsobem.

Obálka titulu 21.12.
Autor: Dustin Thomason
Nakladatelství: Baronet
Oficiální anotace: Napínavý a čtivý thriller Dustina Thomasona, autora světového bestselleru Pravidlo čtyř, těží z předpovědí apokalypsy, k níž má dojít 21. prosince 2012. Hluboko v jihoamerické džungli objeví domorodec jedinečný poklad nevyčíslitelné hodnoty - víc než tisíc let starý kodex, který se uchoval v troskách opuštěného starověkého mayského města. Lupič ví, že tento vzácný artefakt mu může vynést milióny dolarů, a tak ho propašuje do USA - nevědomky však spolu s prastarou knihou přenese přes hranice i něco mnohem nebezpečnějšího…V prvních prosincových dnech roku 2012 se vzácný kodex ocitne v rukou Chel Manu, světoznámé odbornice na staré mayské rukopisy. Je na vážkách, zda má nález ohlásit policii anebo využít životní příležitosti a kodex sama přeložit. Mezitím se v Los Angeles začne šířit vzácná a dosud neznámá, ale vysoce nakažlivá neurologická nemoc, smrtící insomnie. Zdá se, že světu skutečně hrozí předpovídaná apokalypsa - a že opravdu souvisí se světem starých Mayů víc, než by kdo tušil…

Další kniha, která mne zaujala, je opět z úplně jiného soudku. Pokud se zajímáte o Afriku, oldáky nebo prostě historii 20. století, je tato kniha přesně pro vás. Ještě podotýkám, že se jedná o dotisk, ale i tak jí zveřejňuji.

Obálka titulu Žoldáci
Název: Žoldáci
Autor: Frederik Forsyth
Nakladatelství: Knižní Klub
Oficiální anotace: Fascinující příběh Fredericka Forsytha z roku 1974 líčí průběh příprav na převrat ve fiktivním africkém státě Zangaro. Na tomto malém území, kde despoticky vládne sadistický prezident Kimba, jsou nalezena obrovská ložiska platiny. Jistá velká těžební společnost by velice uvítala, kdyby v Zangaru byla u moci vláda, která by co nejdříve a bez problémů podepsala těžební koncesi, a tak se rozhodne politickému vývoji v zemi trochu napomoct. Obratnost, s níž autor stupňuje děj - od téměř dokumentárně strohého popisu skupiny žoldáků připravujících převrat až po strhující finále korunované naprosto nečekanou pointou - nenechá čtenáře chladným ani více než třicet let od prvního vydání díla.

Další kniha je podobná svým tématem té předchozí. Také se můžete vrátit do historie, ovšem nyní přece jen o trochu dál. A o co vlastně půjde? Podíváme se do Turecka (Osmanské říše) a do světa křížových výprav. Jedná se o volné pokračování.

Obálka titulu Rytíři kříže
Autor: Tom Harper
Nakladatelství: BB/art
Oficiální anotace: Rytíři z celé Evropy se vydali ve svatém zápalu na křížovou výpravu, aby dobyli Jeruzalém, ale cestou se musí zmocnit Antiochie, města v tureckém držení. Při jejím vleklém obléhání je trápí hlad a choroby a sami se dostávají do prudkých sporů, při nichž dojde i k záhadným vraždám. Není v pozadí nová kacířská sekta? To má vyřešit byzantský "detektiv" Demetrios Askiates, s pomocí lékařky Anny a věrného varjažského žoldnéře Sigurda. Tyto postavy známe z předchozí Harperovy knihy, Mozaiky stínů, na niž Rytíři kříže volně navazují.

Další knížka představuje typickou fantasy (nebo sci-fi) a detektivku. Její námět je velmi zajímavý a doufám, že vás zaujme stejně jako nás.

Obálka titulu Ledová kletba
Autor: Lincoln Child
Nakladatelství: BB/art
Oficiální anotace: Pro skupinu vědců expedice do Aljašské federální rezervace, tři sta kilometrů od severního polárního kruhu, představuje životní příležitost studovat následky globálního oteplování. Výprava narazí na ledovcovou jeskyni, kde vědci učiní úžasný objev: dávné zvíře uvězněné v ledu. Vědci nedbají na varování místních eskymáků, ignorují i domorodou pověst předpovídající záhubu každému, kdo vyruší toto mýtické stvoření, a vzápětí dospějí k ještě jednomu hrozivému zjištění: nejde o kočku, ale o starodávný zabijácký stroj, který navíc možná není mrtvý.

To byly ty nejzajímavější tituly za minulý měsíc. I v říjnu pro vás budu pečlivě sledovat knihkupectví a vychytám to nejzajímavější. Doufám, že se vám tento výběr líbil.
Ještě bych chtěla poznamenat, že knihy od L. J. Smith a podobné tu nenajdete, protože předpokládám, že jsou natolik známé a propagované, že už o nich většina z vás ví.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama