Mayové by se divili

20. října 2012 v 0:00 | autor: Tomáš Lauer |  Recenze knihNázev: Mayské proroctví - Zápas o osud lidstva
Díl ze série: 1
Autor: Christy Raedeke
Překlad: Drahomíra Michnová
Počet stran: 320
Vydal: Fragment (2012)
ISBN: 978-80-253-1454-8

HODNOCENÍ: 2/5

Zdroj obrázku: kosmas.cz


"Šestnáctiletá Caity odhalí význam podivných znaků vyřezaných v obložení svého pokoje. Jde o dávné mayské proroctví, které jí přisuzuje důležitou roli v osudu lidstva. Bude mít dostatek sil a především odvahy vzít na sebe nelehký a nebezpečný úkol?" (Fragment)


Máme zde rok 2012 a s ním i blížící se konec světa - kterým nás kromě Mayů straší i nejrůznější proroci, superpočítače, důchodkyně v prodejnách se zlevněným zbožím a bůhví kdo ještě. Tohoto tématu se chopila i autorka Mayského proroctví. Tuto knihu jsem si vybral právě kvůli námětu, který je z hlediska dnešní poptávky trhu velice zajímavý a hlavně aktuální. Což nejspíše nalákalo největší množství čtenářů. Teď si říkáte, že by mělo přijít nějaké "ale". No a to tady opravdu je….Ačkoli se námět zdá sebelákavější, s jeho zpracováním to už tak slavné není. Osobně si myslím, že se z daného tématu dalo vytěžit mnohem víc, než nám autorka předložila. Knížka ve vás může na první pohled evokovat mysteriózní počin ve stylu Dana Browna. Ovšem žádného charismatického profesora, řešícího spletité záhady, tu nenajdete. Namísto toho se seznámíte s naivní, a místy až hloupoučkou, šestnáctiletou dívkou Caity. Vše vyřeší jako by náhodou, bez větší námahy a peripetií. Mnohem větší poprask, než nález tajemné komnaty, je nález kousku houby mezi zuby, kterou by mohl zahlédnout Alex, další postava v knížce. Ano, co by to bylo za román bez milostné zápletky? Ovšem kam se tato lovestory ve knížce poděla, netuším.

Postavy celkově, a taky vztahy mezi nimi, jsou chladné jako listopadová rána, a nemáte šanci si někoho oblíbit. Jediná sympatická postava je Pan Papírek, což je mimochodem opice. Ta ovšem trpí až přílišnou inteligencí, což jí ubírá na autentičnosti. Jediná překážka, která zabránila autorce, aby rovnou mluvila, je snad to, že většina lidské populace viděla nějaký dokument od National Geographic a ví, že primáti nemluví.

Ovšem abych jen nehanil, pokud se zajímáte o starověké kultury, můžete se v knize dozvědět mnoho podstatných informací. Děj knížky bohužel ubíhá celkem pomalu a trpí různými nelogičnostmi, které budou milovníky propracovaných příběhu dost rušit. Například to, že si hlavní hrdinka našla informace o údajně nejtajnějším společenství na světě na Googlu mě dost pobavilo. Zřejmě jim to utajení moc nevyšlo. Takto jsem se musel pousmát několikrát, což ale určitě nebyl záměr spisovatelky.

Když to všechno shrnu, knížka není zas tak hrozná, jak by se mohlo podle předešlého textu zdát. Doporučil bych ji spíše jako oddechovou a nic extra od ní nečekal. Kniha je určena spíše mladšímu čtenáři, který se může s hlavní představitelkou více sžít. A příliš nepřemýšlí nad kvalitou souvislostí. Jestli od knížky čekáte napětí a nenadále zvraty v ději, raději se porozhlédněte někde jinde. Pokud je vám -náct a máte rádi seriály z produkce Disney chanell, klidně si k hodnocení bod přidejte.


Tuto knihu věnovalo jako recenzní výtisk nakladatelství Fragment.
Děkujeme.

FRAGMENT
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lianna Ellusive Lianna Ellusive | Web | 20. října 2012 v 14:30 | Reagovat

Pokud to máš jako sponzorský výtisk, aby ses za chvíli nedivil:-) Já jsem podobných knížek četla pár, většinou to člověk nemá chuť číst znovu

2 Terka Terka | E-mail | Web | 20. října 2012 v 21:16 | Reagovat

Dle tvé recenze mě knížka moc neoslnila.. možná názvem mě vcelku zaujala. Mám raději napínavější příběhy, i když sama jsem tak na čtvrtce cesty v napínavosti mých příběhů - záleží jakých. Knihy Dana Browna mám ovšem nejraději :) i když mi nějak moc nezapadal do sebe závěr Ztraceného symbolu.. nevím proč, ale přišel mi jako dost otevřený konec...
To by mě taky moc nezaujalo, když ji ani moc nezajímalo, že nalezla nějakou tajemnou komnatu a raději by se zajímala o houby v zubech.. maximálně by mě to rozesmálo :)

3 All€$a All€$a | Web | 22. října 2012 v 17:55 | Reagovat

moc hezký blog!

4 Olik Olik | E-mail | 3. listopadu 2012 v 20:06 | Reagovat

Super super kniha :-D  :-D  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama