Do Evropy přišlo baroko

21. listopadu 2012 v 13:00 | Micha K. |  Historické literární okénko
Pokud mluvíme o baroku, máme na mysli polovinu šestnáctého století, až polovinu stolení osmnáctého. Nahrazuje tak humanismus a renesanci a později je samo nahrazeno klasicismem. Veliký vliv tu má v této době náboženství, zvláště reformace celé církve. V důsledku té je možno pohlížet na Evropu jako na svět dvou vyznání - katolíků a protestantů, kteří proti sobě neustále bojují. Jejich nenávist mezi sebou vede až ke známé třicetileté válce.
Náboženství tak také samozřejmě proniká do literatury. Ta je přeplněna poznáváním boha a odráží se v ní představa o boží dokonalosti a lidské nicotnosti. V bohu je obvykle nalezena jediná jistota.
Není žádným překvapením, že mezi časté žánry tak patří duchovní píseň, nebo traktát.
Mimo duchovní literaturu se však objevuje i světská, kde se rozvíjejí legendy a eposy. Je zaměřena hlavně na zachycení současného politického dění na evropské scéně a na vše, co lidé za války prožívají.

Vznikají tu však i nové styly, jako například marinismus v Itálii a gongorismus ve Španělsku (podle zakladatelů G. Mariniho a L. de Góngora y Argiote) Jedná se o styly pro vzdělanější. To díky jejich náročnosti, která spočívá v složitých metaforách.

Nejznámějším autorem této doby je John Milton. Ovládal dobře cizí jazyky a studval spousty oborů. Například historii, teologii, filosofii, literaturu, přírodní vědy. Díky tomu byl jedním z nejvzdělanějších básníků své doby. Stal se i mluvčím revoluce a poradcem O. Cromwella. Navazuje na antický epos eposem Ztracený ráj. V tom je ukázán křesťanský pohled na svět. Součástí je tak stvoření světa, člověka, ale patří sem i zmínky o satanovi. Dílo je filosofické, takže se zde ukazují například myšlenky jako svoboda lidské vůle. Celé dění je zrcadlem k anglické revoluci.

Torquato Tasso je nejznámější italský barokní básník. Studoval práva, avšak ty opustil kvůli filosofii. Pocházel ze zámožné rodiny, díky čemuž už v mládí mohl cestovat. Rovněž navazuje na antické eposy, a to v eposu Osvobozený Jeruzalém. Téma je první křížová výprava a vysvobození Jeruzaléma z rukou muslimů.

Pedro Calderón de la Barca je španělský básník a dramatik. Původem ze šlechtického rodu. Hodně v mládí cestuje po Španělsku a musí se vykoupit, aby unikl trestu za vraždu.
Mezi jeho dramatická díla patří Život je sen, který je o smyslu života a o osudu člověka, nebo Soudce Zalamejský, kde je ukázána zlovůle šlechticů.

Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen byl německý spisovatel dobrodružných románů, který se účastnil bojů třicetileté války. Nejprostší Prostoduchý je o muži, který má s ním samotným mnoho společného, například původ v chudé rodině a vypracování se výše. Dílo je plné humoru v kontrastu s realitou.

Nakonec perlička z Ruska:
Protože Petr Veliký potřebuje flotilu a armádu, zavádí nové daně. Kromě daní z tabáku, lihovin či daně z duše se tu objevuje daň z vousů, daň z prodeje soli, ale třeba i daň z dubových rakví.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 21. listopadu 2012 v 21:49 | Reagovat

Daň z vousů. Probůh, ať se to nedoslechne kalous ušatý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama