Skřeti a jiná havě

4. listopadu 2012 v 20:21 | autor: Obscuro |  Poradna pana L.
Dalším dnes velice populárním literárním žánrem je fantasy a stejně jako pro dříve zmiňované žánry, tak i pro fantasy platí několik pravidel, kterak napsat sice neoriginální, ale úspěšný román, novelu či povídku.
První pravidlo se týká osazenstva vašeho smyšleného světa. Jelikož fantasy je vlastně pohádka s větším množstvím krve a bolesti, tak zde musí být dvě výrazně odlišené konkurenční strany.
Dobro, zastupované hrdinnými reky třímajícími meče, jež by měl problém uzvednout i Mr. Fitness, ušatými elfy střílejícími z luku takovou rychlostí, že by se daly nazvat spíše samopaly a samozřejmě vousatými trpaslíky, kteří pro vtipnou hlášku nejdou daleko.
Proti nim stojí vždy Zlo zosobněné v postavě Temného vládce, krutého krále, negramotného a notně navztekaného barbara nebo děsivého stínu ze strašlivých hvozdů na sever od hrůzných hor a řeky Mrtvice. K službám jsou mu hordy bytostí, jež by soutěž krásy nejspíš nevyhrály - skřeti, draci, pavouci, vlkodlaci, upíři, vlci, netopýři a kdovíjaké další zubaté bestie.
Dostatek zubatých kreatur a trpasličích hlášek však nestačí, k napsání typického moderního fantasy potřebujeme ještě (světe div se) děj. Nemusíte vymýšlet nic extra důmyslného. Zde máte jednoduchý návod:
Zlí utlačují Dobré. Dobří jsou z toho otrávení a začnou proti Zlým bojovat. Zlí prakticky vyhladí Dobré. Mezi Dobrými se objeví Vyvolený. Vyvolený spolu s Družinou válečníku se rozhodne, že zastaví Zlé, tak, že zničí hlavního Zlouna. Vyvolený a Družina cestují přes hory, pole, louky, řeky, lesy, lávová jezera, pouště, sníh, jeskyně, pouště, hory, doly, sníh, lesy, ruiny, obléhaná město, bažiny, jeskyně, hory a nakonec se dostanou do doupěte hlavního Zlouna(cestou jich však polovina zahyne a další skončí v zajetí). Zlouna zabije nejlepšího přítele Vyvoleného. Vyvolený se naštve, zabije Zlouna, vyhodí do vzduchu jeho Doupě, zachrání království, oživí svého mrtvého kamaráda a odcupitá zpět do hlavního města království. Zde svede princeznu, stane se Králem a nechá o sobě napsat nespočet legend. Konec dobrý všechno dobré.
Tak a je to. Zbývá poslední krok. Sehnat vousatého novozélandského režiséra, který natočí podle vaší knihy film a do konce života můžete sedět na zadku a smát se jak tu vaší slátaninu mohl někdo číst.
Pokud vás zajímají i další žánry, tak vás jistě potěší, že v příští poradně se podíváme na další velice populární žánr, konkrétně se jedná o sci-fi!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 5. listopadu 2012 v 10:43 | Reagovat

A vyvolený většinou bývá vyvalený.
/v případě punkstory múže jít o sud; v případě fantasy jde o osud; zde vyvalený znamená vyjukaný/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama